Amstrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Amstrad Plc byl britský výrobce elektroniky. Společnost byla založena v roce 1968 Alanem Sugarem. Název firmy je odvozen od Alan Michael Sugar Trading.

Společnost vstoupila i na trh počítačů s počítačem Amstrad CPC 464, který byl následován počítači Amstrad CPC 664, Amstrad CPC 6128. V roce 1987 společnost Amstrad koupila od Cliva Sinclaira práva k výrobě počítačů Sinclair ZX Spectrum. V době kolem převzetí autorských práv se spekulovalo o tom, že by Amstrad mohl vyrábět ZX Spectrum se dvěma integrovanými mechanikami ZX Microdrive v obalu od počítače Sinclair QL nebo počítač Amstrad CPC 464+, který by měl režim práce kompatibilní se ZX Spectrem.[1] Amstrad řadu ZX Spectrum zachoval jako nezávislou řadu počítačů s tím, že řada Amstrad CPC byla určena pro profesionální použití a řada Sinclair ZX Spectrum pro zábavu. Prvním počítačem z řady ZX Spectrum vyráběný společností Amstrad je počítač Sinclair ZX Spectrum +2 s integrovaným magnetofonem. Později ho následovaly počítače Sinclair ZX Spectrum +3 a Sinclair ZX Spectrum +2A. Amstrad vyráběl tyto počítače místo ve Velké Británii na Tchaj-wanu, což znamenalo zvýšení kvality počítačů této řady. Později byla výroba počítačů přesunuta do Číny a počítače Sinclair ZX Spectrum +2A začaly být označovány jako Sinclair ZX Spectrum +2B. Po převzetí počítačové divize Sinclair Research Amstradem španělská společnost Investrónica, která se podílela na vývoji počítače Sinclair ZX Spectrum 128K+, vypustila na trh počítač Inves Spectrum+.[2]

Společnost zanikla v roce 2010.

Produkty společnosti[editovat | editovat zdroj]

Počítače[editovat | editovat zdroj]

Periférie k počítačům[editovat | editovat zdroj]

Přislíbené, ale nevyráběné periférie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek bez titulku. Your Computer. June 1986, roč. 6, čís. 6, s. 50. Dostupné online. ISSN 0263-0885. ((anglicky)) 
  2. Send in the Clones - A comprehensive guide to all Speccy clones. AlchNews & Z88 User. Čís. 33 (AlchNews)/7 (Z88 User), s. 22–29. Společné vydání časopisů AlchNews a Z88 User. Dostupné online. ((anglicky)) 
  3. a b Ordenadores de 8 bits. Algo mas que un juguete ... (španělsky)
  4. http://www.root.cz/clanky/prichod-hackeru-newtonuv-vzestup-a-pad/
  5. ZX Spectrum +2. [s.l.]: Amstrad, 1987. Kapitola Chapter 10 - Peripherals for your +2A. ((anglicky)) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]