ZX Microdrive

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Microdrive mechanika
Microdrive kazety

ZX Microdrive je magnetické páskové vstupně/výstupní paměťové zařízení vyvinuté roku 1983 firmou Sinclair Research Ltd. pro jejich domácí počítač Sinclair ZX Spectrum. ZX Microdrive se později používalo pro počítače Sinclair QL a ICL One Per Desk.

Společnost Timex Sinclair plánovala výrobu varianty ZX Microdrive pod označením Timex Sinclair 2065, tato ovšem nikdy nebyla uvedena na trh.[1][2] Výrobu klonu ZX Microdrive jako příslušenství k počítači TK 90X přislíbila také společnost Microdigital Eletrônica Ltda., k výrobě ale také nikdy nedošlo.[3]

Popis zařízení[editovat | editovat zdroj]

ZX Microdrive je mechanika používající pro záznam páskové záznamové magnetické médium uložené v kazetě. Mechanika obsahuje magnetické čtecí a zapisovací hlavy (podobně jako v klasickém kazetovém magnetofonu) a mechanizmus, který zabezpečuje pohyb pásky. Kazeta ZX Microdrive obsahuje nekonečnou smyčku magnetické pásky širokou 1,9 mm délky 5 m, která se odvíjí ze středu a zároveň navíjí na vnější obvod cívky. Rychlost pohybu pásky je 76 cm/s, kapacita média je cca 100 kB (ZX Microdrive pro ZX Spectrum má kapacitu 85 kB). Zápis je sekvenční a přístupová doba k libovolnému místu pásky je do cca 8 sekund. Média jsou relativně nespolehlivá. Při formátovaní jsou označovány chybné sektory, a běžně se stává, že se po několika formátováních pásky dospěje ke kapacitě 70-80 kB (někdy se však po formátování kapacita oproti poslednímu stavu i zvýší). U počítačů ZX Spectrum je mechanika externí (připojená prostřednictvím ZX Interface 1, je možné připojit až osm mechanik). U počítače Sinclair QL jsou dvě mechaniky integrované přímo v počítači a další je možné připojit externě. Záznam na Microdrive ZX Spectrem není kompatibilní se záznamem na Microdrive Sinclairem QL, který změnou struktury dat dosahoval na stejném médiu vyšší kapacity (cca 100 kB).

Kazety ZX Microdrive jsou podobné velikosti jako později vyráběný miniaturní pevný disk IBM Microdrive.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Timex Peripherals na timex.comboios.info
  2. Timex/Sinclair peripherals na Planet Sinclair
  3. Microdigital TK 90X Archivováno 21. 11. 2010 na Wayback Machine. na old-computers.com
  4. Microdrive, un nome, un mito (italsky) na museo-computer.it

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]