Sinclair ZX Spectrum+

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sinclair ZX Spectrum+
Sinclair QL

Sinclair ZX Spectrum+ je počítač z rodiny počítačů Sinclair ZX Spectrum, následník počítače Sinclair ZX Spectrum. Počítač se objevil na trhu v roce 1984, poté, co Clive Sinclair neuspěl s počítačem Sinclair QL. Počítač má stejné technické parametry jako jeho předchůdce, hlavní rozdíl je v obalu, který je podobný obalu počítače Sinclair QL.

Klávesnice počítače obsahuje více kláves, než původní ZX Spectrum, klávesy navíc ovšem nepřidávají žádnou novou funkci, jenom usnadňují přístup k již existujícím funkcím díky tomu, že pro jejich použití není nutné používat klávesu Caps shift (jedná se o samostatné klávesy Caps Lock, Edit, Delete, Break, kurzorové šipky, klávesy pro přepnutí do režimů graphics a extended, klávesy true video a inverse video), ke znakům ;, ", . a , (pro jejich napsání není mačkat klávesu Symbol Shift) a byly zdvojeny klávesy Caps Shift a Symbol Shift. Navíc přibylo tlačítko RESET na levé straně počítače.

Principielně se stále jedná o gumovou klávesnici, ovšem jednotlivé klávesy mají nyní navíc plastový obal.[1]

Nový obal počítače má také dvě nožičky, které umožňují nastavit sklon klávesnice.[2]

Nejčastější verzí základní desky počítače je Issue 3B, je ale možné majít počítače ZX Spectrum+ s předcházejícími verzemi základní desky, neboť Sinclair Research nabízel upgrade kit pro majitele neplusové verze ZX Spectra.[3]

K počítači existuje interface pro připojení PS/2 klávesnice.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sinclair ZX Spectrum+ na Planet Sinclair
  2. Sinclair ZX Spectrum+ 48K na www.dataserve-retro.co.uk
  3. Spectrum 48K Versions na Planet Sinclair
  4. Archivovaná kopie. www.zxprojects.com [online]. [cit. 2012-09-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-09. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]