Swiftdisc II

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Swiftdisc II je řadič disketových jednotek pro počítače Sinclair ZX Spectrum vyvinutý britskou společností Sixword Ltd, následník řadiče Swiftdisc. K řadiči je možné připojit čtyři disketové jednotky. Dále řadič obsahuje paralelní port, sériový port RS-232 a port pro Kempston joystick.

Řadič je kompatibilní jak se ZX Spectrem 48K, tak se ZX Spectrem 128K a +2. S využitím zařízení Fixer je možné jeho použití i s počítačem ZX Spectrum +3, ovšem pouze v režimu 48 Basic.[1]

Syntaxe příkazů pro ovládání řadiče (viz Rozšířená syntaxe Sinclair BASICu) byla zvolena tak, aby nekolidovala s příkazy pro ZX Interface I, se kterým je Swiftdisc II kompatibilní, a obě zařízení mohou být připojena současně. Pomocí dodatečného programu je možné dokonce ZX Interface I včetně ZX Microdrive emulovat, přičemž na jednu disketu je možné uložit až čtyři virtuální pásky ZX Microdrive.[2] Se Swiftdisc II byl dodáván i program převod obsahu Microdrive pásek na virtuální pásky.

Kromě ovládání z Basicu je také možné řadič ovládat z nabídky, kterou je možné vyvolat pomocí tlačítka umístěného na zařízení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MGT Fixer and TwoFace. Crash. April 1989, čís. 63, s. 61–62. Dostupné online. 
  2. Swift Disk Loading - Sixword's latest Spectrum add-on. Crash. May 1989, čís. 64, s. 57–58. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]