Sergej Skripal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sergej Skripal
Rodné jméno Сергей Викторович Скрипаль
Narození 23. června 1951 (66 let)
Kaliningradská oblast
Bydliště Salisbury (od 2010)
Zaměstnavatelé Ozbrojené síly Ruské federace (do 1999)
Secret Intelligence Service
Děti Julia Skripalová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sergej Viktorovič Skripal (* 23. června 1951) je bývalý ruský dvojitý agent pracující pro ruské a britské tajné služby během 90. let 20. století a začátkem 21. století. V prosinci 2004 byl zatčen ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB) a následně odsouzený a uvězněný za velezradu. V roce 2010 se usadil ve Spojeném království díky proběhlé výměně agentů mezi Ruskem a Spojeným královstvím.

Čtvrtého března 2018 byli Skripal a jeho dcera Julia, která za ním přijela na návštěvu z Moskvy, nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem.[1] Devátého března 2018 byli oba v kritickém stavu v Salisbury District Hospital. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Sergej Skripal se narodil 23. června 1951 v Kaliningradské oblasti.[2] V roce 1972 dokončil školu zaměřenou na výcvik ženijního vojska s kvalifikací na výsadkáře. Později sloužil u sovětského výsadkového vojska.

Později byl z výsadkového vojska kooptován do vojenské zpravodajské služby GRU. Na začátku devadesátých let 20. století působil na ambasádě na Maltě. V roce 1994 byl přidělen jako vojenský atašé do Madridu. Tam byl později naverbován britským agentem Pablem Millerem do britské tajné služby.

V roce 1996 byl kvůli svému chatrnému zdraví odeslán zpět do Moskvy, kde pracoval opět pro GRU a na čas se stal ředitelem personálního oddělení GRU. V době, kdy odešel do zdravotního důchodu, měl hodnost plukovníka.

Podle ruských žalobců začal pro Secret Intelligence Service (SIS, neoficiálně také MI6) v roce 1995 a předal jí státní tajemství, včetně identit ruských agentů. Je podezírán z odkrytí identity až 300 ruských agentů.

Zatčení a odsouzení[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2004 byl Skripal zatčen mimo svůj moskevský dům krátce poté, co se navrátil z Spojeného království. V srpnu 2006 byl odsouzen podle článku 275 ruského trestního zákoníku (velezrada špionáží) moskevským regionálním válečným soudem v soudním procesu, který se konal za zavřenými dveřmi. Žaloba reprezentovaná vrchním válečným žalobcem Sergejem Fridinským žádala patnáctiletý trest namísto dvacetiletého maxima podle článku 275 kvůli polehčujícím okolnostem, jako byla spolupráce s vyšetřovateli. Skripal byl nakonec odsouzen na 13 let a k odebrání armádních hodností. Tato kauza nebyla veřejně známa až do srpna 2006, kdy byl odsouzen. Skripalovi právníci se vůči rozsudku odvolali k válečnému kolegiu ruského Nejvyššího soudu. Odvolací řízení se konalo 30. listopadu 2006.

Návrat do Spojeného království[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2010 byla Skripalovi spolu s dalšími Rusy odsouzenými za špionáž udělena prezidentská milost výměnou za propuštění deseti ruských agentů.

Skripal se přesunul do Salisbury, kde si v roce 2011 zakoupil dům. Podle britských úřadů Skripal pokračoval s poskytováním informací Spojenému království i nějakou dobu poté. Skripalova manželka zemřela na rakovinu v roce 2012. Jeho dcera se poté v roce 2004 vrátila do Moskvy a pracovala v oddělení prodeje. Jeho syn zemřel ve věku 43 let v březnu 2017 za neznámých okolností během návštěvy Petrohradu.

Otrava[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtého března 2018 byli Skripal a jeho 33letá dcera (tou dobou na návštěvě Skripala) nalezeni v bezvědomí na veřejné lavičce[1] poblíž obchodního centra v Salisbury procházejícím doktorem. Byli převezeni do Salisbury District Hospital, kde personál konstatoval, že byli oba otráveni nervovým jedem. Jako reakci na incident zdravotní úřady zkontrolovaly výskyt symptomů u 21 členů záchranného systému a široké veřejnosti, tři policisté byli hospitalizováni a jeden další, detektiv Nick Bailey, byl ve vážném stavu. Dne 11. března 2018 byli jak Skripal, tak jeho dcera v kritickém stavu a Bailey ve vážném, leč stabilním, stavu.

Dne 6. března bylo schváleno National Counter Terrorism Policing Network (NCTPN), že případ bude vyšetřovat jednotka Counter Terrorism Command (CTC) namísto Wiltshirské policie.

Dne 12. března 2018 prohlásila premiérka Theresa Mayová, že došlo k otravě nervovým jedem Novičok, jehož přesné složení je známé pouze Rusku, a vyžádala si vysvětlení od ruské vlády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sergei Skripal na anglické Wikipedii.

  1. a b c DODD, Vikram; HARDING, Luke; MACASKILL, Ewen. Sergei Skripal: former Russian spy poisoned with nerve agent, say police. The Guardian [online]. 2018-03-08 [cit. 2018-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. CORERA, Gordon. Sergei Skripal - the Russian former spy at centre of poison mystery. BBC [online]. 2018-03-10 [cit. 2018-03-15]. Dostupné online. (anglicky)