Přeskočit na obsah

Sandarakovník článkovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSandarakovník článkovaný
alternativní popis obrázku chybí
Sandarakovník článkovaný (Tetraclinis articulata)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďcypřišovité (Cupressaceae)
Rodsandarakovník (Tetraclinis)
Masters, 1892
Binomické jméno
Tetraclinis articulata
(Vahl) Masters, 1892
Synonyma
 • Callitris quadrivalvis
 • Thuja articulata
 • zerav sandarakový
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení větvičky sandarakovníku článkovaného

Sandarakovník článkovaný (Tetraclinis articulata) je stálezelená, teplomilná dřevina, která se pro svou odlišnost stala jediným druhem monotypického rodu sandarakovník. Rostlina pochází ze středomořské oblasti a v současné době se v Evropě řídce vyskytuje ve Španělsku (regionu Murcia) a na Maltě. Hojně roste v severoafrickém Maroku a v menších počtech ještě na severovýchodě Alžírska a v Tunisku, ojediněle i v Libyi.[2][3][4]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Dlouhověká rostlina vhodná pro okolí Středozemního moře, dobře snáší dlouhodobě nízké srážky. Na kvalitu půdy není náročná, roste i v silně kamenité, dává však přednost vápnitému, dobře odvodněnému stanovišti s plnou expozicí slunce. Špatně snáší pokles teplot k bodu mrazu, některé údaje hovoří o schopnosti odolat pouze -5 °C, jiné až -12 °C. Dožívá se průměrného věku kolem 180 let, nejstarší stromy jsou ojediněle staré až 240 roků. Pyl uvolňující se před příchodem suchého, zimního období nezpůsobuje alergie. V Evropě roste v nadmořské výšce do 200, v Africe až do 1800 m n. m.

Je velmi pomalu rostoucí dřevinou, která po uřezání někdy z pařezu znovu obrůstá. Nelze ji roubovat ani očkovat, množí se řízkováním a ze semen, která spolehlivě klíčí. Stromy není nutno v mládí ani stáří tvarovat nebo prořezávat.[2][4][5][6]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nevysoký, jednodomý strom dorůstající do výše 5 až 9, výjimečně až 15 m. Kůra rovného kmene o průměru do 1 m je šedohnědá a podélně rozpraskaná, koruna bývá vejčitá nebo kónická a mívá šířku nejvíce 6 až 8 m. Kořenový systém je poměrně široký a je tvořen jemnými kořínky. Na ve všech směrech vyrůstajících větvičkách jsou ve čtyřčetných přeslenech rovné nebo zakřivené jehlicovité lístky dlouhé 6 až 10 mm, postranní jsou delší a vnitřní částečně překrývají, jsou sytě zelené a na koncích ostře špičaté, mají pryskyřičné žlázky.

Šištice samčí i samičí rostou na koncích větviček na stejných stromech, mají po čtyřech prašných váčcíchpylem dozrávajícím v září až listopadu. Samičí jsou vzpřímené, kulovité, 1 až 1,5 cm velké, dozrávají do roku po opylení, mají čtyři tlusté, dřevnaté šupiny z nichž jsou dvě plodonosné. V dospělosti jsou světle hnědé a obvykle obsahují 4 až 6 vejčitých semen 5 mm velkých s blanitými křidélky dlouhými až 10 mm.[2][4][5][6]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dřevo stromů je velmi kvalitní, je červenohnědě vybarvené, dobře se opracovává i leští a je velmi trvanlivé a odolné vůči hnilobě. Má silnou citrusovou vůni (říká se mu citrónové dřevo) a ve větším množství místnost silně provoní. Při zpracovávání vyvolává jeho prach u některých lidí alergii. Vyrábí se z něj drobný nábytek a hlavně našlo uplatnění v intarzii, pro svou barevnost a trvanlivost se hojně používá pro dřevořezby.

Ve starověkém Řecku i Římě byla při náboženských obřadech místo kadidla pálena vonná pryskyřice sandarakovníku vytékající z poraněných kmenů. Tato pryskyřice, nazývaná "sandarak", se používá pro výrobu kvalitních laků a u místních obyvatel je znám i její léčebný účinek. Sloužívá též místo kanadského balzámumikroskopii k upevňování vzorků a v optice ke tmelení čoček, bývá i součástí kosmetických přípravků. V oblasti Maghrebu se při léčbě krvácení využívá stahujících účinků tříslovin v kůře.

Strom je odolný vůči živočišným škůdcům a vhodný k zalesňování suchých míst i terénním úpravám na pohyblivých půdách, které dokáže stabilizovat před erozí. V sadovnictví je považován za zajímavou solitéru nebo i lesní skupinu ve větších parcích a zahradách. V chladnějších oblastech se ojediněle pěstuje v kbelících a přes zimu se přenáší do palmových skleníků a teplých, světlých hal.[4][6][7][8]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Na Maltě (asi 130 stromů) a ve Španělsku (rozptýleně na 500 ha) zůstaly jen malé reliktní populace, které jsou regionálně považované za ohrožené. V Maroku, Alžírsku i Tunisku se ještě vyskytují na velkých plochách.

V Evropě jsou sandarakovníky chráněné a dochází k jejich opětovnému vysazování na původní místa nebo do městských parků jako okrasné dřeviny. V Africe se ale jejich lokality stále zmenšují následkem nadměrného kácení, požárů, spásání dobytkem, urbanizací i rozšiřováním zemědělské činnosti. V současnosti však celkové množství produktivních stromů sandarakovníku článkovaného ještě nekleslo pod prahové hodnoty a proto je IUCN považován za málo dotčený druh.[5][6][9][10]


Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
 2. a b c EARLE, Christopher J. The Gymnosperm Database: Tetraclinis articulata [online]. Christopher J. Earle, The Gymnosperm Database, rev. 26.03.2016 [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. HASSLER, M. Catalogue of Life 2016: Tetraclinis articulata [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2016 [cit. 2017-03-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-31. (anglicky) 
 4. a b c d SÁNCHEZ DE LORENZO-CÁCERES, José Manuel. Tetraclinis articulata [online]. Asociación Española de Parques y Jardines, Madrid, ES [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (španělsky) 
 5. a b c Dendrologie.cz: Sandarakovník článkovaný [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 09.06.2007 [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. 
 6. a b c d SÁNCHEZ, Mariano. Tetraclinis articulata [online]. Real Jardín Botánico, Madrid, ES [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (španělsky) 
 7. MEIER, Eric. Tetraclinis articulata [online]. Erux Meier, The Wood Database [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. ESHEL, Amrám. Tetraclinis articulata [online]. Wild Flowers of Israel, University Tel-Aviv, Izrael [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. GÓMEZ, Sánchez; STEVENS, P.; FENNANE, D. et al. IUCN Red List of Threatened Species: Tetraclinis articulata [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2011 [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Arbolapp: Tetraclinis articulata [online]. Real Jardín Botánico, Madrid, ES [cit. 2017-03-14]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]