Rukevník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRukevník
alternativní popis obrázku chybí
Rukevník východní
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodrukevník (Bunias)
L., 1753
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rukevník (Bunias) je rod planě rostoucích, žlutě kvetoucích rostlin mnohde považovaných za polní plevel. Rod je tvořený dvěma až třemi druhy vyrůstajícími v Eurasii, severní Africe i Severní Americe a které se dále šíří na nová území.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rostliny jednoleté, dvouleté i vytrvalé rostliny které bývají lysé nebo častěji pokryté jednoduchými či rozvětvenými, vícežláznatými a případně i bradavičnatými chlupy. Přímé rozvětvené lodyhy vyrůstají z dlouhého vřetenovitého kořene. Bazální listy rostoucí často v růžici jsou většinou řapíkaté, lyrovité nebo různě zpeřené a hrubě zubaté. Střídavé lodyžní jsou často bez řapíku a polopřisedlé, mají obdobný tvar jako bazální a bývají užší, kratší, na konci špičatější a míň zubaté.

Bohatá hroznovitá květenství bez listenů, která se v době plodu značně zvětšují, jsou tvořena oboupohlavnými květy se střídajícím se čtyřčetným okvětím. Volné a opadavé kališní lístky jsou podlouhlého tvaru. Vzpřímené korunní lístky žluté barvy, vždy delší než kališní, jsou oválné s celistvým okrajem a se zřetelným nehtem. Šest silně čtyřmocných tyčinek s volnými nitkami a podlouhlými prašníky mírně vystupuje z květu. V semeníku jsou 2 až 4 vajíčka.

Velmi tvrdé plody vyrůstající na vztyčených stopkách jsou nepukavé, dřevnaté, zobákovité šešulky s jedním až čtyřmi jednosemennými oddíly. Šešulky jsou protáhlé, vejčité nebo kulovité, 4hranné nebo se 4 křídly a na povrchu bradavičnaté. Semena s hladkým osemením jsou okrouhlá, vejčitá nebo zploštělá.[2][3][4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Tyto na půdu a prostředí nenáročné rostliny bývají rozdělovány do těchto tří druhů:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PYŠEK, Petr; DANIHELKA, Jiří; SÁDLO, Jiří et al. Catalogue of alien plants of the Czech Republic (2nd edition). S. 155–255. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 05.02.2014]. Čís. 84, s. 155–255. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  2. a b GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Bunias [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2002 [cit. 2014-02-05]. S. 174. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-22. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  3. Flora of North America: Bunias [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Brassicaceae Genera of the World: Bunias [online]. Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, rev. 2003 [cit. 2014-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-21. (anglicky) 
  5. Flora Europaea: Bunias [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK [cit. 2014-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]