Richard z Cornwallu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard z Cornwallu
Portrét
Narození 5. ledna 1209
Winchester
Úmrtí 2. dubna 1272 (ve věku 63 let)
Berkhamsted
Pochován Klášter Hailes
Potomci Jindřich z Almainu a Edmund z Cornwallu
Otec Jan Bezzemek
Matka Isabela z Angoulême
Richard z Cornwallu

Richard z Cornwallu (5. ledna 12092. dubna 1272) byl v letech 12251243 hrabětem z Poitou, od roku 1227 do své smrti hrabětem z Cornwallu a od roku 1257 německým (respektive římským) králem (oficiálně Král Římanůlatinsky Rex Romanorum). Tento titul si ovšem nárokoval i Alfons X. Kastilský

Život[editovat | editovat zdroj]

Erb Richarda z Cornwallu

Richard se narodil roku 1209 na winchesterském hradu jako druhý syn anglického krále Jana Bezzemka a Isabely z Angoulême. Jeho starším bratrem byl pozdější král Jindřich III. Plantagenet. V pouhých osmi letech byl Richard jmenován nejvyšším správním úředníkem v hrabství Berkshire, v šestnácti hrabětem z Poitou a v osmnácti hrabětem z Cornwallu. Příjmy zejména z panství v Cornwallu Richardovi zajistily velké bohatství, čímž se stal jedním z nejbohatších šlechticů tehdejší Evropy. Ačkoliv Richard vedl v Bretani a Poitou v zastoupení krále několikrát vojenská tažení a třikrát působil jako regent království, jeho vztahy s bratrem Jindřichem III. byly často v počátečních letech Jindřichovy vlády napjaté. To mělo za následek, že Richard třikrát proti svému bratru povstal.

V roce 1231 se oženil s Isabelou Marshalovou, dcerou Guillauma le Maréchala (v Anglii známého jako William Marshal) a vdovou po hraběti z Gloucesteru, ovšem k nelibosti svého bratra. Richard také vyženil šestiletého Isabelina syna z prvního manželství. V tom samém roce získal Richard svou novou hlavní rezidenci hrad Wallingford v Berkshiru (dnešní Oxfordshire) a za jeho vybudování utratil velké množství peněz. Mezi jeho další oblíbené rezidence patřily Marlow a Cippenham v Buckinghamshiru. Richard a Isabela měli čtyři děti, z toho pouze jediný syn, Jindřich z Almainu, se dožil dospělosti.

Roku 1240 se stal účastníkem křížové výpravy a odjel do Svaté země a nahradil tak ve správě Jeruzalémského království navarrského krále Theobalda I. Richard z Cornwallu nebojoval v žádné bitvě, ale řídil vyjednávání křižácké diplomacie s muslimy o navrácení křesťanských zajatců z bitvy v Gaze z roku 1239 a pohřbech padlých křižáků. Nechal také znovuopevnit Askalon, jehož hradby nechal před tím zničit Saladin, aby se město nemohlo znovu stát baštou palestinských křižáků. Poté se rozhodl pro návrat do Evropy a cestou z Levanty navštívil svou sestru římsko-německou císařovnu Isabelu.

Jezdecká pečeť Richarda z Cornwallu

Po návratu do Anglie se Richard z Cornwallu postavil proti baronovi Simonovi z Montfortu i sňatku své sestry Eleonory se Simonem. Když se Richard s Montfortem připojili ke křížové výpravě, ani necestovali společně. Po návratu z Palestiny se Richard oženil se sestrou manželky svého bratra Jindřicha Sanchou z Provence. Toto manželství mu tak zajistilo užší vztahy ke královskému dvoru.

Majestátní pečeť Richarda z Cornwallu

Richardovy nároky na francouzská území Gaskoňsko a Poitou nebyly nikdy ničím víc, než pouze teoretickými a v roce 1241 francouzský král Ludvík IX. dosadil do Poitou svého bratra, hraběte Alfonse. Tímto krokem se matka Richarda i krále Jindřicha Isabela z Angoulême cítila Ludvíkem uražena, v čemž ji podporoval i její druhý manžel Hugo z Lusignanu. Vojenská expedice vyslaná do Francie se však obrátila v naprosté fiasko poté, co Hugo z Lusignanu Angličany zradil.

Richardovi z Cornwallu papež poté nabídl sicilskou korunu, ale podle Matthewa Parise mu na jeho nevýhodný návrh Richard odpověděl

Stejně tak můžete říci: „Prodám, nebo i dám vám Měsíc. Jděte nahoru a vezměte si ho."

Nicméně Richardův bratr Jindřich návrhem nepohrdl a korunu za velké peníze koupil pro svého syna Edmunda. Roku 1255 dal král za úplatu Richardovi do zástavy své Židy.

Ty, které král stáhl z kůže, teď hrabě vykuchá...
— Matthew Paris[1]

O dva roky později byl Richard třemi německými kurfiřty zvolen jako německý král a v květnu téhož roku jej v Cáchách papež Alexandr IV. korunoval římským králem. Avšak stejně jako titul pána z Poitou a Gaskoňska titul římského krále neměl větší než čestný význam a v letech 12571269 Richard navštívil Německo pouze čtyřikrát.

V druhé válce baronů, která v Anglii vypukla v letech 12641267 se Richard postavil na stranu svého bratra, krále Jindřicha proti Simonovi z Montfortu a jeho povstalcům. Poté, co byli rozdrobení royalisté poraženi v bitvě u Lewes, Richardovi se podařilo uprchnout a ukrýt se ve větrném mlýnu. Vítězové ho však poměrně rychle objevili, zajali a až do září 1265 věznili.

2. dubna 1272 Richard z Cornwallu zemřel na Berkhamstedském hradu v Hertfordshiru. Byl pohřben v Haileském opatství, které sám založil.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard, 1st Earl of Cornwall na anglické Wikipedii.

  1. MUNDY, John Hine. Evropa vrcholného středověku 1150-1300. Praha : Vyšehrad, 2008. ISBN 978-80-7021-927-0. S. 68. Dále jen Evropa vrcholného středověku. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Denholm-Young, Noel. Richard of Cornwall, 1947
  • Lewis, Frank. Beatrice of Falkenburg, the Third Wife of Richard of Cornwall, 1937
  • LOWER, Michael. The Barons' Crusade : A Call to Arms and Its Consequences. Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 2005. 272 s. ISBN 978-0-8122-3873-0. (anglicky)  
  • NEUGEBAUER, Anton, a kol. Richard von Cornwall : Römisch-deutsches Königtum in nachstaufischer Zeit. Kaiserslautern : Institut für Pfälzische Geschichte und Volkskunde, 2010. 336 s. ISBN 978-3-927754-70-6. (německy)  
  • SCHNEIDMÜLLER, Bernd; WEINFURTER, Stefan, a kol. Die deutschen Herrscher des Mittelalters : Historische Porträts von Heinrich I. bis Maximilian I. München : Beck, 2003. 624 s. ISBN 3-406-50958-4. (německy)  
  • TYERMAN, Christopher. England and the Crusades, 1095-1588. Chicago : University of Chicago Press, 1988. 492 s. ISBN 0-22682012-2. (anglicky)  
  • WOLFF, Robert L.; HAZARD, Harry W., a kol. A History of the Crusades. Vol. 2, The later Crusades, 1189-1311. Madison : University of Wisconsin Press, 1969. 871 s. Dostupné online. (anglicky)  
  • Kaufhold, Martin: Deutsches Interregnum und europäische Politik. Konfliktlösung und Entscheidungsstrukturen 1230–1280, Hannover, 2000.
  • Lemcke, Georg: Beitrage zur Geschichte König Richards von Cornwall. in: Historische Studien, Heft LXV, Berlin, 1909.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vilém Holandský
Znak z doby nástupu Římskoněmecký král
12571272
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons X. Kastilský, respektive Rudolf I. Habsburský