Matthew Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matthew Paris na vlastní ilustraci

Matthew Paris (asi 12001259) byl anglický benediktinský mnich, kronikář, iluminátor a kartograf.

Život[editovat | editovat zdroj]

Paris vstoupil jako mnich do kláštera svatého Albana v Hertfordshire 21. ledna 1217. Pravděpodobně studoval v Paříži. Celý život strávil v mnišském rouchu. Roku 1248 se vydal s poselstvím francouzského krále Ludvíka IX. na norský královský dvůr. Norského krále Hakona zřejmě okouzlil a strávil v severské zemi další čas při dohlížení na reformu kláštera Nidarholm v Trondheimském fjordu.

Obecní kapela z Cremony jedoucí na slonovi z Ms. 16 fo.216r

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mniši z opatství St. Alban byli známí svými kronikami. Paris napsal řadu převážně historických děl v latině, francouzštině a anglorománštině. Také je sám ilustroval. Jeho Chronica Majora je často citovaný zdroj pro období let 12351259, ceněná pro originální ilustrace, i když moderní historici konstatují, že Paris nebyl vždy objektivní, protože byl přívržencem císaře Fridricha. V jeho díle se projevuje značná nevraživost až nenávist k Židům. Dále napsal Gesta abbatum monasterii Sancti Albani a Historia Anglorum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CONNOLLY, Daniel K.. The Maps of Matthew Paris: Medieval Journeys through Space, Time and Liturgy. 1. vyd. [s.l.] : Boydell and Brewer, 2009. 278 s. ISBN 9781843834786. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]