Beatrix Falkenburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beatrix Falkenburská
hraběnka z Cornwallu a královna Svaté říše římské
Portrét
Narození1253?
Úmrtí17. října 1277
PohřbenaKlášter minoritů v Oxfordu
ManželRichard Cornwallský
OtecDětřich II. z Falkenburgu
MatkaBerta Limburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beatrix Falkenburská (německy Beatrix von Falkenburg, 1253?17. října 1277) byla hraběnka z Cornwallu a královna Svaté říše římské.

Narodila se jako dcera Dětřicha II. z Falkenburgu a Berty, dcery Walrama III. z Monschau. 16. června 1269 se v Kaiserslauternu stala třetí manželkou římskoněmeckého krále Richarda Cornwallského. Beatrix, svými současníky považovaná za "perlu žen",[1] bylo tehdy okolo patnácti, ženichovi bylo šedesát. Její otec padl v marné snaze o osvobození svého bratra, kolínského arcibiskupa Engelberta z Falkenburgu a Richard se do mladičké dívky zřejmě zamiloval.[2] Krátce po svatbě se manželé vrátili do Anglie. V dubnu 1272 Richard zemřel, jeho tělo bylo pohřbeno po boku druhé choti v Hailes a srdce nechala Beatrix uložit u minoritů v Oxfordu, kde o pět let později našla poslední odpočinek i ona sama. Od minoritů také pochází vitráž s Beatrix jako donátorkou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.deutsche-biographie.de
  2. HUFFMAN, Joseph P. The Social Politics of Medieval Diplomacy: Anglo-German Relations (1066–1307). [s.l.]: University of Michigan Press, 2000. ISBN 0472110616. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Frank R. Lewis: Beatrice of Falkenburg, the Third Wife of Richard of Cornwall. In: The English Historical Review. 52, 206, April 1937, S. 279–282.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]