Sancha Provensálská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sancha Provensálská
Narození 1228
Aix-en-Provence
Úmrtí 9. listopadu 1261 (ve věku 32–33 let)
zámek Berkhamsted
Sanchina pečeť
Příbuzenstvo
otec Ramon Berenguer V. Provensálský
matka Beatrix Savojská
sestra Markéta Provensálská
sestra Eleonora Provensálská
sestra Beatrix Provensálská
manžel Richard z Cornwallu
syn Richard
syn Edmund z Cornwallu
syn Richard

Sancha Provensálská (12259. listopadu 1261) byla třetí dcera provensálského hraběte Ramona Berenguera V. a Beatrix Savojské.

Římská královna[editovat | editovat zdroj]

Sancha se měla původně provdat za Raimonda, hraběte z Toulouse. Ke sňatku bylo zapotřebí papežského dispenzu. Jenže papež Celestýn IV. právě zemřel a volba nového se v dohledné době nekonala.

Sancha byla proto provdána 23. listopadu 1243 ve Westminsterském opatství za čerstvě ovdovělého Richarda, mladšího bratra anglického krále. Richard byl zároveň Sanchiným švagrem, protože Jindřich III. měl za manželku Sanchinu starší sestru Eleonoru (nejstarší nevěstina sestra Markéta byla již několik let francouzskou královnou a nejmladší Beatrix byla po otcově smrti jako dědička hrabství roku 1246 provdána za mladšího bratra francouzského krále Karla z Anjou).

Sanchina svatba byla honosná a náklady byly údajně placeny z daní získaných od židovského obyvatelstva. Mladá hraběnka pak porodila manželovi tři syny. Dospělosti se dožil jeden jediný.

13. ledna 1257 byl Richard třemi německými kurfiřty zvolen jako římskoněmecký král a 17. května byl manželský pár v Cáchách papežem Alexandrem IV. korunován. Sancha se tak připojila ke svým sestrám královnám.

Sancha napsala svému důvěrníkovi opatovi z Wallingfordu:

Když jsme s celou naší družinou za příznivého počasí, zdraví a v dobré pohodě bez jakéhokoli obtěžování a nesnází přistáli v jednom dobře vybaveném přístavu v zemi hraběte Holandského, byli jsme tam přijati od šlechty z okolí se všemi poctami. Po několika dnech jsme se dali na cestu po územích vícerých magnátů, kteří nás přijímali přiměřeně našemu stavu. Po Křížových dnech jsme dále táhli do Cách, kde nás u městské brány přijali patriciové a měšťané uctivě a s voláním radosti a jásotu. Na svátek nanebevzetí páně jsme byli pan král a my sami za obecného souhlasu korunováni.
— [1]

Richardovým vzdorokrálem byl zvolen Alfons X. Kastilský.

Sancha Provensálská zemřela opuštěná roku 1261 na hradě Berkhamsted a je pohřbena v cisterciáckém klášteře Hailes v Gloucestershire stejně jako její muž (fundátor kláštera), syn Edmund a nevlastní syn Jindřich z Almainu zavražděný Simonem z Montfortu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Věra Blažková, František Kavka, Hans Altman: Dvanáct římských i českých královen korunovaných v Cáchách, Libri Aquenses Praha 2004, ISBN 80-239-3566-6

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GOLDSTONE, Nancy. Čtyři královny : nejmocnější ženy Evropy 13. století. Frýdek-Místek : Alpress, 2007. 396 s. ISBN 978-80-7362-540-5.  
  • HOWELL, Margaret. Eleanor of Provence: Queenship in Thirteenth-century England. [s.l.] : WileyBlackwell, 2001.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]