Přeskočit na obsah

Raimond VII. z Toulouse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Raimond VII. z Toulouse
hrabě z Toulouse, Saint-Gilles, Rouergue a markýz provensálský
Portrét
Raimondova pečeť
Narozeníčervenec 1197
Beaucaire
Úmrtí27. září 1249
Millau
Pohřbenklášter Fontevrault
ManželkySancha Aragonská
Markéta z Lusignanu
PotomciJana z Toulouse
DynastieRaimundovci
OtecRaimond VI. z Toulouse
MatkaJohana Anglická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raimond VII. z Toulouse též Raimond VII. ze Saint-Gilles (okcitánsky Ramon VII de Tolosa, francouzsky Raymond VII de Toulouse, červenec 1197, Beaucaire27. září 1249, Millau) byl hrabě z Toulouse, vévoda z Narbonne a markýz z Provence od roku 1222 až do své smrti.

Raimond z Toulouse před Ludvíkem IX. a kardinálem Romanem Bonaventurou (středověká iluminace)

Narodil se jako syn toulouského hraběte Raimonda VI. a jeho manželky Jany, dcery anglického krále Jindřicha II. a Eleonory Akvitánské.

V roce 1216 vedl vzpouru v toulouském hrabství proti Šimonovi z Monfortu. Spolu se svým otcem se mu postupně podařilo obnovit svou mocenskou přítomnost v hrabství. V září 1217 tak Raimond VII. znovu získal Toulouse. Při jeho opětovném obléhání křižáky byl 25. června 1218 Šimon z Montfortu zabit kamenem vystřeleným z praku. Po jeho smrti přešel Raimond do úspěšné protiofenzivy a do roku 1222 získal jeho zásluhou jeho otec nazpět většinu svých území.[1]

V letech 1227–1229 pokračovala královská armáda pod vedením Humberta z Beaujeu v křížové výpravě proti albigenským zahájené Ludvíkem VIII. Sám král Ludvík IX. se tažení nezúčastnil. Výprava byla ukončena pařížskou smlouvou podepsanou 12. dubna 1229. Raimondu VII. se sice podařilo udržet většinu svých území, ale jeho dcera a jediná dědička Jana se měla provdat za jednoho z Ludvíkových bratrů a přinést mu věnem hrabství Toulouse. Pokud by Raimond neměl další potomky, měla Jana zdědit i ostatní jeho panství. Kdyby se Jana se svým manželem nedočkala potomků, mělo se celé jejich panství stát součástí francouzské koruny. Ludvík smlouvou získal severní část albigenského kraje včetně města Albi. Získal také do zástavy sedm hradů včetně citadely v Toulouse.[2][3][4]

Roku 1241 se Raimond v marné touze po synovi, jehož narozením by zvrátil situaci ve svůj prospěch, rozvedl se svou ženou Sanchou, dcerou aragonského krále Alfonse II. Poté začal jednat o manželském sňatku se Sanchou, dcerou provensálského hraběte Ramona Berenguera V. Ke sňatku bylo zapotřebí papežského dispenzu. Papež Celestýn IV. právě zemřel a volba nového se v dohledné době nekonala. Raimond se tedy roku 1243 oženil s Markétou, dcerou Huga z Lusignanu. Neplodný svazek byl zrušen z důvodu blízkého příbuzenství v září 1245. Raimond se syna nedočkal a zemřel v září 1249. K poslednímu odpočinku byl uložen vedle své matky v klášteře Fontevrault.

Vývod z předků

[editovat | editovat zdroj]
 
 
 
 
 
Raimond IV. z Toulouse
 
 
Alfons Jordan z Toulouse
 
 
 
 
 
 
Elvíra Kastilská
 
 
Raimond V. z Toulouse
 
 
 
 
 
 
Decan I. z Uzès
 
 
Faydiva z Uzès
 
 
 
 
 
 
Baronne de Posquières
 
 
Raimond VI. z Toulouse
 
 
 
 
 
 
Filip I. Francouzský
 
 
Ludvík VI. Francouzský
 
 
 
 
 
 
Berta Holandská
 
 
Konstancie Francouzská
 
 
 
 
 
 
Humbert II. Savojský
 
 
Adéla Savojská
 
 
 
 
 
 
Gisela Burgundská
 
Raimond VII. z Toulouse
 
 
 
 
 
Fulko V. z Anjou
 
 
Geoffroy V. z Anjou
 
 
 
 
 
 
Ermengarda z Maine
 
 
Jindřich II. Plantagenet
 
 
 
 
 
 
Jindřich I. Anglický
 
 
Matylda Anglická
 
 
 
 
 
 
Matylda Skotská
 
 
Johana Anglická
 
 
 
 
 
 
Vilém IX. Akvitánský
 
 
Vilém X. Akvitánský
 
 
 
 
 
 
Filipa z Toulouse
 
 
Eleonora Akvitánská
 
 
 
 
 
 
Aimery I. z Rochefoucauldu
 
 
Eleonora ze Châtelleraultu
 
 
 
 
 
 
Dangereuse z l'Isle-Bouchaard
 
  1. TYERMAN, Christopher. Svaté války : dějiny křížových výprav. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2012. 926 s. ISBN 978-80-7422-091-3. S. 590–591. Dále jen Svaté války. 
  2. Francja w czasach Kapetyngów, s. 273.
  3. Svatý Ludvík, s. 83.
  4. Svaté války, s. 592.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • DÉJEAN, Jean-Luc. Les comtes de Toulouse, 1050-1250. Paříž: Fayard, 1988. 413 s. Dostupné online. ISBN 2-213-02188-0. (francouzsky) 
  • MACÉ, Laurent. Raymond VII of Toulouse: the son of Queen Joanne, 'Young Count' and light of the world. In: BULL, Marcus Graham; LÉGLU, Catherine. The world of Eleanor of Aquitaine : literature and society in southern France between the eleventh and thirteenth centuries. Rochester: Boydell Press, 2005. ISBN 1-84383-114-7. (anglicky)
  • TYERMAN, Christopher. Svaté války : dějiny křížových výprav. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2012. 926 s. ISBN 978-80-7422-091-3. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Předchůdce:
Raimond VI.
Hrabě z Toulouse
12221249
Nástupce:
Jana a Alfons II.