Rakovecké údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Rakovecké údolí
Louky Rakoveckého údolí
Louky Rakoveckého údolí
Základní informace
Vyhlášení 1. ledna 1978
Rozloha 5,39 km²
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Blansko, Vyškov
Umístění Račice-Pístovice, Ruprechtov, Ježkovice, Jedovnice
Souřadnice
Rakovecké údolí
Rakovecké údolí
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rakovecké údolí je přírodní park, který se nachází na katastrálním území obcí Račice-Pístovice, Ruprechtov, Ježkovice a Jedovnice (v oblasti mikroregionu Drahanská vrchovina). Přírodní park byl zřízen vyhláškou ONV číslo 10-13 ze dne 1. ledna 1978 jako klidová oblast, která přešla s účinností zákona č. 114/92 Sb. do kategorie přírodní park. Další postupné rozšíření se uskutečnilo v roce 1997. Jeho celková rozloha činí 5,39 km². Do údolí padají svahy se slepencovými skalami, podél meandrujícího potoka Rakovec jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Druhou část parku představuje údolí, které se táhne k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic.

Jedná se o oblast se zachovanými lesy a výskytem vzácných živočichů a rostlin. V údolí se nacházejí pozůstatky dvou zaniklých středověkých osad - Bystřece a Sokolí. Do Rakoveckého údolí seskočil 30. 9. 1944 sovětský partyzánský oddíl Jermak. Na 36 hektarech se nachází přírodní rezervace Rakovec. V části údolí byla instalována naučná stezka Rakovecké údolí s deseti panely.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOPŘIVA, Jiří. Chráněná území okresu Vyškov. Vyškov: OkÚ Vyškov - referát životního prostředí, 1999. Neprodejná publikace. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOPŘIVA, Jiří. Chráněná území okresu Vyškov. Vyškov: OkÚ Vyškov - referát životního prostředí, 1999. Neprodejná publikace. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]