Prezident Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prezident Čínské lidové republiky
中华人民共和国主席

Úřadující
Si Ťin-pching

od 14. března 2013

SídloČung-nan-chaj, Peking
NominujePresidium Národního lidového kongresu
JmenujeVšečínské shromáždění lidových zástupců
Funkční obdobíPět let s možností prodloužení
První ve funkciMao Ce-tung
Vytvoření27. září 1954
Zánik19721982
ZástupceViceprezident Čínské lidové republiky
PlatCN¥152,121
Webová stránkahttp://english.www.gov.cn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prezident Čínské lidové republiky (čínsky v českém přepisu čung-chua žen-min kung-che-kuo ču-si, pchin-jinem Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Zhǔxí, znaky zjednodušené 中华人民共和国主席, tradiční 中華人民共和國主席) je hlavou Čínské lidové republiky. Prezidentství je podle čínské ústavy úřad převážně ceremoniální s omezenými pravomocemi, nicméně od roku 1993 je zvyklostí, že úřad prezidenta je současně zastáván Generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Číny, nejvyšším představitelem v systému jedné strany. Současný prezident je Si Ťin-pching, který se ujal úřadu 14. března 2013.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

S výjimkou přechodných období je od roku 1993 nejvyšší představitel Číny zároveň prezident, stranický vůdce (generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny) a nejvyšší vojenský velitel (jako předseda Ústřední vojenské komise). Různé povinnosti tedy vykonává pod jednotlivými tituly.

Úřad byl poprvé zřízen Ústavou Čínské lidové republiky v roce 1954 a následně zastáván Mao Ce-tungem a Liou Šao-čchiem. Během Kulturní revoluce však Liou upadl v nemilost a úřad zůstal nadále neobsazený. Ústavou z roku 1975 byl úřad zrušen, poté byl obnoven Ústavou z roku 1982, avšak s omezenými pravomocemi. Původní oficiální překlad titulu byl „předseda“, po roce 1982 byl změněn na „prezident“, přičemž čínský výraz zůstává stejný.

Prezident (předseda) ČLR je zastupován viceprezidentem (místopředsedou) Čínské lidové republiky.

Kvalifikace a volby[editovat | editovat zdroj]

Podle současné ústavy Čínské lidové republiky musí být prezidentem čínský občan s plnými volebními právy, který dosáhl věku 45 let.

Prezident je volen Všečínským shromážděním lidových zástupců, nejvyšším státním orgánem Číny, který má také pravomoc odvolat prezidenta a další státní úředníky z funkce. O volbách a odvoláních se rozhoduje prostou většinou hlasů. [1]

Podle Organického zákona Všečínského shromáždění lidových zástupců je prezident nominován Prezidiem všečínského shromáždění lidových zástupců, výkonným orgánem Kongresu. [2] V praxi si však vládnoucí Komunistická strana Číny vyhrazuje post prezidenta pro svého současného generálního tajemníka . Stejně jako všichni státní úředníci volení Všečínským shromážděním lidových zástupců je prezident volen hlasováním.

V případě, že dojde k uvolnění úřadu prezidenta, nastoupí na jeho místo viceprezident. V případě, že se obě funkce uvolní, předseda Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců dočasně vykonává funkci prezidenta, dokud Všečínské shromáždění lidových zástupců nezvolí nového prezidenta a viceprezidenta. [3]

Mezi rokem 1982 a březnem 2018 byly funkce prezidenta a viceprezidenta omezeny na dvě po sobě jdoucí období. [4] Toto omezení ale bylo zrušeno na Národním lidovém kongresu v roce 2018. [5] [6]

Pravomoce a povinnosti[editovat | editovat zdroj]

Za současné ústavy ustavené v roce 1982 s drobnými revizemi v pozdějších letech, má prezident pravomoc vyhlásit zákony, zvolit a odvolávat premiéra (předsedu vlády) a ministry Státní rady, udělovat prezidentské milosti, vyhlašovat výjimečný stav, vydávat příkazy k hromadné mobilizaci a udělovat státní vyznamenání. Prezident dále jmenuje a odvolává velvyslance do zahraničí, podepisuje a ruší smlouvy se zahraničními subjekty. Podle ústavy vyžadují všechny tyto pravomoci schválení nebo potvrzení Všečínského shromáždění lidových zástupců . Prezident rovněž provádí státní návštěvy. Podle ústavy je ustanovení o státní návštěvě jedinou prezidentskou mocí, která nestanovuje žádnou formu dohledu z Národního lidového kongresu. Vzhledem k tomu, že převážná většina prezidentských pravomocí závisí na schválení od Všečínského shromáždění lidových zástupců, je prezident v podstatě symbolickým postem bez jakéhokoli přímého slova při řízení státu. Proto se předpokládá, že bude fungovat spíše jako symbolická instituce státu, než jako úřad se skutečnými výkonnými pravomocemi. [7] [8] [9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku President of the People's Republic of China na anglické Wikipedii.

  1. Constitution of the People's Republic of China Archivováno 12. 8. 2010 na Wayback Machine., Articles 62, 63.
  2. Dostupné online. , Article 13.
  3. Constitution of the People's Republic of China Archivováno 12. 8. 2010 na Wayback Machine., Article 84.
  4. Krishna Kanta Handique State Open University Archivováno 2. 5. 2014 na Wayback Machine., EXECUTIVE: THE PRESIDENT OF THE CHINESE REPUBLIC.
  5. www.xinhuanet.com. Dostupné online.  Archivováno 10. 10. 2018 na Wayback Machine.
  6. www.bbc.co.uk. Dostupné online. 
  7. www.nytimes.com. Dostupné online. 
  8. Krishna Kanta Handique State Open University Archivováno 2. 5. 2014 na Wayback Machine., EXECUTIVE: THE PRESIDENT OF THE CHINESE REPUBLIC.
  9. Constitution of the People's Republic of China Archivováno 12. 8. 2010 na Wayback Machine., Article 62, Section 5. The NPC does no itself have the power to nominate the Premier.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]