Prezident Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Prezident Čínské lidové republiky (čínsky v českém přepisu Čung-chua Žen-min Kung-che-kuo Ču-si, pchin-jinem Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Zhǔxí, znaky zjednodušené 中华人民共和国主席, znaky tradiční 中華人民共和國主席) je hlavou Čínské lidové republiky. Prezidentství je podle čínské ústavy úřad převážně ceremoniální s omezenými pravomocemi, nicméně od roku 1993 je zvyklostí, že úřad prezidenta je současně zastáván Generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Číny, nejvyšším představitelem v systému jedné strany. Současný prezident je Si Ťin-pching, který se ujal úřadu 14. března 2013.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

S výjimkou přechodných období je od roku 1993 nejvyšší představitel Číny zároveň prezident, stranický vůdce (generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny) a nejvyšší vojenský velitel (jako předseda Ústřední vojenské komise). Různé povinnosti tedy vykonává pod jednotlivými tituly.

Úřad byl poprvé zřízen Ústavou Čínské lidové republiky v roce 1954 a následně zastáván Mao Ce-tungem a Liou Šao-čchiem. Během Kulturní revoluce však Liou upadl v nemilost a úřad zůstal nadále neobsazený. Ústavou z roku 1975 byl úřad zrušen, poté byl obnoven Ústavou z roku 1982, avšak s omezenými pravomocemi. Původní oficiální překlad titulu byl „předseda“, po roce 1982 byl změněn na „prezident“, přičemž čínský výraz zůstává stejný.

Prezident (předseda) ČLR je zastupován viceprezidentem (místopředsedou) Čínské lidové republiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku President of the People's Republic of China na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]