Přeskočit na obsah

Ústřední vojenská komise Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ústřední vojenská komise Čínské lidové republiky (čínsky v českém přepisu Čung-chua žen-min kung-che-kuo čung-jang ťün-š’ wej-jüan-chuej, pchin-jinem Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó Zhōngyāng Jūnshì Wěiyuánhuì, znaky 中华人民共和国中央军事委员会) je skupinou o cca 5 až 10 nejvyšších představitelů státu a armády, která je pověřena řízením ozbrojených sil Čínské lidové republiky (ČLR). Zřízena byla roku 1983 jako doplněk k paralelní Ústřední vojenské komisi Komunistické strany Číny, složené ze stejných osob, která je nejvyšším stranických orgánem zodpovědným za vojenské záležitosti.

Ústřední vojenskou komisi ČLR volí Všečínské shromáždění lidových zástupců, Ústřední vojenskou komisi KS Číny volí ústřední výbor strany. Komise se zodpovídají všečínskému shromáždění, resp. ústřednímu výboru. Prakticky obě komise pracují jako jeden celek řídící ozbrojené síly.

Předchůdcem státní ústřední vojenské komise byla Lidová revoluční vojenská rada zřízená roku 1949 se vznikem Čínské lidové rebubliky jako nástupce revolučného vojenského výboru ÚV KS Číny, který řídil čínskou komunistickou armádu během občanské války. Lidová revoluční vojenská rada v čele s předsedou (prezidentem ČLR) stále v čele čínských ozbrojených sil. Roku 1954 byla reorganizována ve Státní výbor obrany Čínské lidové republiky, přičemž současně vznikla paralelní stranická Ústřední vojenská komise KS Číny. Státní výbor obrany byl zrušen z přijetím ústavy z roku 1975 a ozbrojené síly poté řídila pouze Ústřední vojenská komise KS Číny. Roku 1983 byla (po přijetí nové ústavy) zřízena Ústřední vojenská komise Čínské lidové republiky jako státní dvojče stranické komise.

Komise se skládá z předsedy, místopředsedů a členů. Předsedou komise je zpravidla čínský prezident (který bývá současně generálním tajemníkem strany). Mezi místopředsedy a členy komise bývá předpokládaný nástupce generálního tajemníka, ministr obrany, náčelník generálního štábu a další vysocí představitelé ozbrojených sil.

Obě komise, stranická i státní, mají shodné složení, stranická komise bývá volena ústředním výborem po sjezdu strany, který se schází v pětiletých intervalech koncem roku, státní komisi volí Všečínské shromáždění lidových zástupců následující rok na jaře. V letech 1983–1989 komisi vedl Teng Siao-pching, pro kterého byl post předsedy stranické a státní vojenské komise jeho nejvyšší funkcí; od roku 1990 stojí v čele komisí generální tajemník strany, od roku 1993 současně i prezident státu; a sice Ťiang Ce-min, od roku 2005 Chu Ťin-tchao (generální tajemník od roku 2002 a prezident od jara 2004, nicméně k výměně na postu předsedy komise došlo až na jaře 2005) a od roku 2013 Si Ťin-pching.

Složení komise[editovat | editovat zdroj]

Ústřední vojenská komise KS Číny zvolená Všečínským shromáždění lidových zástupců v březnu 2023:

Hodnost Jméno Rok
narození
Další úřady a funkce
Český přepis Znaky stranické státní
Předseda
Si Ťin-pching 习近平 1953 generální tajemník ÚV KS Číny prezident
Místopředsedové
generálplukovník Čang Jou-sia 张又侠 1950 člen politbyra ÚV KS Číny
generálplukovník Che Wej-tung 何卫东 1957 člen politbyra ÚV KS Číny
Členové
generálplukovník Li Šang-fu 李尚福 1958 člen ÚV KS Číny státní poradce a ministr obrany
generálplukovník Liou Čen-li 刘振立 1964 člen ÚV KS Číny náčelník spojeného štábu Ústřední vojenské komise
generálplukovník Miao Chua 苗华 1955 člen ÚV KS Číny náčelník politické správy Ústřední vojenské komise
generálplukovník Čang Šeng-min 张升民 1958 zástupce tajemníka Ústřední komise pro kontrolu disciplíny KS Číny, člen ÚV KS Číny tajemník komise pro kontrolu disciplíny Ústřední vojenské komise

Historické složení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Central Military Commission (China) na anglické Wikipedii.