Státní výbor obrany Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Státní výbor obrany Čínské lidové republiky (čínsky v českém přepisu Čung-chua žen-min kung-che-kuo kuo-fang wej-jüan-chuej, pchin-jinem Zhōng​huá​ Rén​mín​ Gòng​hé​guó​ Guó​fáng Wěiyuánhuì, znaky 中华人民共和国国防委员会) byla skupina nejvyšších představitelů státu a armády, která v letech 1954–1975 stála v čele ozbrojených sil Čínské lidové republiky (ČLR). Zřízena byla v září 1954 jako nástupce Lidové revoluční vojenské rady, která od roku 1949 stála v čele čínských ozbrojených sil. Při reorganizaci státních orgánů po přijetí ústavy ČLR v září 1954 vznik Státní výbor obrany a paralelně k němu i stranická Ústřední vojenská komise KS Číny. Personální složení obou orgánů, státního i stranického, se do značné míry překrývalo.

Výbor byl volen Všečínským shromážděním lidových zástupců (parlamentem), jeho funkční období odpovídalo volebnímu období shromáždění. Skládal se z předsedy, místopředsedů a členů. Předsedou výboru a vrchním velitelem ozbrojených sil byl podle ústavy předseda (prezident) státu volený Všečínským shromážděním lidových zástupců (parlamentem); a sice zprvu Mao Ce-tung, předseda Komunistické strany Číny, roku 1959 byl předsedou republiky a tedy i předsedou Státního výboru obrany, zvolen Liou Šao-čchi. Místopředsedy a členy Státního výboru obrany volil parlament na návrh předsedy výboru.

V souvislosti s přijetí nové ústavy ČLR v lednu 1975 byl výbor zrušen, jeho funkce převzala Ústřední vojenská komise KS Číny. Nový vrcholný státní orgán řídící ozbrojené síly vznikl po přijetí nové ústavy roku 1938, pod názvem Ústřední vojenská komise Čínské lidové republiky, se stejným obsazením jako Ústřední vojenská komise KS Číny.

Složení výboru[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 中央人民政府人民革命军事委员会 na čínské Wikipedii.