Praha-Ruzyně (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha-Ruzyně
Nádražní budova
Nádražní budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Město Praha (část Ruzyně)
Souřadnice
Praha-Ruzyně
Praha-Ruzyně
Praha-Ruzyně, Praha
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 572065
Tratě 120
Nadmořská výška 330 m n. m.
V provozu od 1867
Zabezpečovací zařízení elektromechanické
Dopravních kolejí 3
Nástupišť (hran) 3
Prodej jízdenek Ne
Návazná doprava autobus
Služby ve stanici Ne
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Ruzyně je železniční stanice na trati 120 z Prahy do Rakovníka na adrese Drnovská 41/40. Nachází se na traťovém kilometru 10,9 (od nádraží Praha-Bubny) a je to poslední zastávka této trati na území Prahy.

Územím obce procházela již Lánská koněspřežka, která od roku 1831 spojovala Prahu, ze stanice Bruska, s Lány. Tato koněspřežka sloužila až do roku 1861 pouze pro nákladní dopravu. S výstavbou stanice se však v Ruzyni započalo až po přestavbě trati na klasickou železnici s normálním rozchodem a parním provozem, k níž došlo v roce 1863. Stanice na dráze, jíž se od roku 1866 říkalo Buštěhradská, se začala stavět zřejmě až v roce 1867.[1] Stanice má tři dopravní a čtyři manipulační koleje.[1] Její budova postavená v roce 1875 stojí poněkud nezvykle na hostivickém zhlaví, takže před dopravní kanceláří procházejí jen dvě koleje.[1] Budovu odděluje od kolejiště dřevěný plůtek. Za poslední výhybkou hostivického zhlaví prochází přejezd Drnovské ulice zabezpečený závorami se světelnou signalizací. Ze stanice, v níž zastavuje většina osobních vlaků, vycházejí dvě dnes již nepoužívané vlečky.[1]

V blízkosti stanice se nacházejí zastávky autobusů MHD – linky 108 a 225 na křižovatce ulic Drnovské a U Prioru a linky 108, 168 a 225 při křižovatce ulic Drnovské a Stochovské a na Starém náměstí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Pražské železniční stanice a zastávky: Praha-Ruzyně [online]. Společnost pro veřejnou dopravu [cit. 2018-06-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]