Penízek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPenízek
alternativní popis obrázku chybí
Penízek rolní (Thlaspi arvense)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď brukvovité (Brassicaceae)
Rod penízek (Thlaspi)
L.
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Penízek (Thlaspi) je rod s více než 50 druhy rostlin z čeledi brukvovitých které se vyskytují v Eurasii, Africe i Severní a Jižní Americe. Rostou nejčastěji na slunných, vysýchavých a na živiny bohatých půdách.[1][2]

Popis rodu[editovat | editovat zdroj]

Rostliny rodu penízek mohou být jednoleté, dvouleté i vytrvalélodyhami vzpřímenými nebo vystoupavými které bývají jednoduché nebo větvené. Listy vyrůstající v přízemních růžicích jsou někdy kožovité a řapíkaté; střídavé lodyžní jsou obvykle poloobjímavé. Všechny listy jsou obvykle lysé a po obvodě celistvé nebo plytce zoubkované.

Květy na stopkách jsou seskupeny do vrcholových hroznů bez listenů. Kališní lístky mají okraje s bílým lemem. Větší korunní lístky se zúženým nehtem jsou bílé, ojediněle narůžovělé nebo nafialovělé.Tyčinek vyrůstajících ve dvou kruzích je šest a bývají kratší nebo delší než korunní plátky, prašníky jsou bílé neb žluté a po dozrání pylu žluté či tmavofialové, po bocích vnějších tyčinek jsou nektaria. Tenká čnělka je většinou trvalá, blizna slabě dvoulaločná.

Plody jsou pukavé, křídlaté, obvejčité, srdčité nebo kruhovité šešulky které jsou kolmo na přihrádku zploštělé, v jednom pouzdru mívají 2 až 8 semen.[1][2][3][4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V nedávném období se začal prověřovat polyfyletismus širokého rodu Thlaspi a některé jeho druhy jsou přeřazovány do jiných rodů.[5]

V případě druhů rozšířených ve floře ČR se tyto změny dotýkají vědeckých jmen těchto druhů:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Thlaspi [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2002 [cit. 2014-01-07]. S. 600-601. Dostupné online. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  2. a b AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Brassicaceae Genera of the World: Thlaspi [online]. Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, rev. 2003 [cit. 2014-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Flora of North America: Thlaspi [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Projects Brassicaceae: Thlaspi [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 07.09.2009 [cit. 2014-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. STEVENS, Peter F. Angiosperm Phylogeny Website, vers. 13: Thlaspi [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 28.09.2013 [cit. 2014-01-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 07.01.2014]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]