Palo Alto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palo Alto
Palo Alto, centrum
Palo Alto, centrum
Palo Alto – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška9 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
státKalifornie Kalifornie
okresSanta Clara
Palo Alto
Palo Alto
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha66,8 km²
Počet obyvatel64 403
Správa
StarostaSid Espinosa
Vznik1894
Oficiální webwww.cityofpaloalto.org
Telefonní předvolba650
PSČ94301–94306, 94301 a 94303
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palo Alto (špan. vysoký stožár) je město na pobřeží Kalifornie, asi 45 km jihovýchodně od San Francisca při jižním konci Sanfranciského zálivu. Jako město vzniklo kolem Stanfordovy univerzity a je i dnes jedním ze světových center vědeckého a technického výzkumu.

Přírodní podmínky

University Avenue v roce 1894
Radnice
Hlavní kampus Stanfordovy univerzity

Město leží v úpatí sanfranciského poloostrova a na jeho území se nachází řada parků i přírodních rezervací, zejména na pobřeží, kde hnízdí četní ptáci. Město má středomořské klima s vlhkou zimou a suchým, teplým létem. Průměrná teplota v lednu se pohybuje mezi 3,6 a 14,1 °C, v červenci od 12,7 do 25,8 °C, měřitelné srážky se vyskytují průměrně 57 dní v roce, sníh je vzácný.

Historie

V roce 1769 popsal G. de Portola na tomto místě indiánské sídlo, název místa pochází od řady vysokých sekvojí. V průběhu 19. století zde vznikaly veliké ranče a roku 1876 začal železniční magnát a kalifornský guvernér Leland Stanford skupovat půdu, kde chtěl chovat koně. Když mu však roku 1884 zemřel 15letý syn, rozhodl se, že na jeho památku založí univerzitu. Protože se nedohodl se sousedním Mayfieldem, vytvořil pro svou univerzitu, založenou 1891, roku 1894 Palo Alto. Město silně poškodilo zemětřesení v roce 1906 a od roku 1909 má volenou samosprávu.

Demografie

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 64 403 obyvatel.[1]

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 6,2% populace.[1]

Hospodářství

Od poloviny 20. století se Palo Alto stalo střediskem Silicon Valley a vznikla zde řada high-tech firem jako Amazon, AOL, Facebook, Google, Hewlett-Packard nebo Tesla Motors. Další firmy zde mají výzkumná střediska, například BMW, Dell, Lockheed Martin, Nokia, Skype nebo Sun Microsystems. Firmy v Palo Alto zaměstnávají přes 98 tisíc lidí, největším zaměstnavatelem je Stanfordova univerzita (10 tisíc), její nemocnice (5,5 tisíc), dětská nemocnice (3,5 tisíc) a Hewlett-Packard (2 tisíce).

Doprava

Palo Alto má vlastní letiště s velmi hustým provozem malých letadel, jimiž lidé denně létají do zaměstnání. Má dvě nádraží na trati, která je spojuje se San Franciscem a San José a leží blízko křižovatky dálnice 101 a mezistátní dálnice 280. Příměstskou dopravu obstarávají hlavně autobusy.

Osobnosti města

Partnerská města

Odkazy

Reference

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palo Alto, California na anglické Wikipedii.