Sun Microsystems

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sun Microsystems, Inc.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formacorporation
Datum založení1982
Datum zániku27. ledna 2010
PředchůdceMySQL AB
ZakladatelVinod Khosla & Andy Bechtolsheim
SídloSanta Clara, Kalifornie, USA
Adresa sídlaSanta Clara, 950 54, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéJonathan I. Schwartz
Charakteristika firmy
Oblast činnostivýpočetní technika a vývoj softwaru
Produktyserver, pracovní stanice, hardware a software
Obrat$13,880 mld. (Q4 2008)
Zaměstnanci33 350 (2008)
Mateřská společnostOracle Corporation (od 2010)
Dceřiná společnostStorage Technology Corporation
Identifikátory
Oficiální webwww.sun.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sun Microsystems, Inc. byl americký výrobce počítačů, počítačových komponent, počítačového software a poskytovatel služeb v informačních technologiích, zejména pro řízení firem. Společnost byla založena 24. února 1982 a měla hlavní sídlo ve městě Santa Clara v Kalifornii (části Silicon Valley), v areálu bývalé vysoké školy ve středisku Agnews Developmental Center. Od roku 2010 je součástí firmy Oracle.

Sun byl známý jako tvůrce inovativních technologií jako je platforma Java a NFS, ale i jako obhájce otevřených systémů, jmenovitě Unixu; je známý jako velký zastánce i vydavatel tzv. open source software (např. kancelářský balík OpenOffice.org). Mezi produkty této značky patřily servery a pracovní stanice založené na jeho vlastní RISC technologii (SPARC) a procesorech Opteron společnosti AMD (později byly používány i procesory firmy Intel), na které si společnost vytvářela softwareové produkty. Mezi ně patřil programovací jazyk Java, operační systém Solaris, souborový systém ZFS, vývojářské utility a nástroje (NetBeans), software pro Webovou infrastrukturu, a aplikace pro správu identit. Výrobní haly společnosti Sun byly ve městech Hillsboro v Oregonu a Linlithgow ve Skotsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letecký snímek ústředí firmy Sun

Prvotní návrh pracovní stanice Sun učinil Andy Bechtolsheim při studiu na Stanfordově univerzitě v Palo Alto v Kalifornii. Původně navrhl „68000 Unix system“ pro komunikaci v univerzitní síti, sestavoval jej ze starých částí, které mu dodávali z univerzitního oddělení pro vývoj technologií[1] a ze skladů v Silicon Valley[2]. Na první pracovní stanici Sun běžel operační systém Unix Version 7 portovaný UniSoftem na procesory Motorola 68000.

V únoru 1982 se Bechtolsheim spojil se studenty promujícími na Stanfordově univerzitě Vinodem Khoslou, Scottem McNealym a Billy Joyem (hlavním vývojářem BSD) a založili společnost později známou jako Sun Microsystems.

Jméno společnosti je odvozeno ze začátečních písmen Stanford University Network,[3] Dalšími známými zaměstnanci Sunu byli John Gilmore a James Gosling. Sun byl zastánce operačního systému Unix, prosazoval protokol TCP/IP a zvláště NFS, což bylo odrazem motta společnosti „Síť je počítač“. James Gosling vedl tým vyvíjející programovací jazyk Java. A později byl Jon Bosak vývojářem jazyka EML, který specifikovala W3C.

V pondělí 20. dubna 2009 byla společnost Sun Microsystems prodána firmě Oracle[4] za 7,4 miliardy amerických dolarů. V následujícím roce se stala součástí společnosti Oracle America.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://cs.stanford.edu/
  2. Archivovaná kopie. www.stanford.edu [online]. [cit. 2007-06-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-17. 
  3. Sun Microsystems – Investor Relations: FAQ [online]. Sun Microsystems, Inc. [cit. 2007-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-06-21. 
  4. http://www.root.cz/clanky/sun-nakonec-kupuje-firma-oracle-co-bude-s-mysql/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]