Sun Microsystems

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sun Microsystems, Inc.
Logo
Logo
Wfm sun agnews.jpg
Základní údaje
Právní forma veřejná společnost
Datum založení 1982
Datum zániku 27. ledna 2010
Zakladatel Vinod Khosla & Andy Bechtolsheim
Sídlo Santa Clara, Kalifornie, USA
Adresa sídla Santa Clara, 950 54, USA
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Jonathan I. Schwartz
Charakteristika firmy
Oblast činnosti výpočetní technika, International Standard Industrial Classification a vývoj softwaru
Produkty server, pracovní stanice, hardware a software
Obrat $13,880 mld. (Q4 2008)
Zaměstnanci 33 350 (2008)
Mateřská společnost Oracle Corporation
Majitel Oracle Corporation
Dceřiné společnosti Storage Technology Corporation
Identifikátory
Oficiální web www.oracle.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sun Microsystems, Inc. byl americký výrobce počítačů, počítačových komponent, počítačového software a poskytovatel služeb v informačních technologiích, zejména pro řízení firem. Společnost byla založena 24. února 1982 a měla hlavní sídlo ve městě Santa Clara v Kalifornii (části Silicon Valley), v areálu bývalé vysoké školy ve středisku Agnews Developmental Center. Od roku 2010 je součástí firmy Oracle.

Sun byl známý jako tvůrce inovativních technologií jako je platforma Java a NFS, ale i jako obhájce otevřených systémů, jmenovitě Unixu; je známý jako velký zastánce i vydavatel tzv. open source software (např. kancelářský balík OpenOffice.org). Mezi produkty této značky patřily servery a pracovní stanice založené na jeho vlastní RISC technologii (SPARC) a procesorech Opteron společnosti AMD (později byly používány i procesory firmy Intel), na které si společnost vytvářela softwareové produkty. Mezi ně patřil programovací jazyk Java, operační systém Solaris, souborový systém ZFS, vývojářské utility a nástroje (NetBeans), software pro Webovou infrastrukturu, a aplikace pro identity management. Výrobní haly společnosti Sun byly ve městech Hillsboro v Oregonu a Linlithgow ve Skotsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letecký snímek ústředí firmy Sun

Prvotní návrh pracovní stanice Sun učinil Andy Bechtolsheim při studiu na Stanfordově univerzitě v Palo Alto v Kalifornii. Původně navrhl „68000 Unix system“ pro komunikaci v univerzitní síti, sestavoval jej ze starých částí, které mu dodávali z univerzitního oddělení pro vývoj technologií[1] a ze skladů v Silicon Valley[2]. Na první pracovní stanici Sun běžel operační systém Unix Version 7 portovaný UniSoftem na procesory Motorola 68000.

V únoru 1982 se Bechtolsheim spojil se studenty promujícími na Stanfordově univerzitě Vinodem Khoslou, Scottem McNealym a Billy Joyem (hlavním vývojářem BSD) a založili společnost později známou jako Sun Microsystems.

Jméno společnosti je odvozeno ze začátečních písmen Stanford University Network,[3] Dalšími známými zaměstnanci Sunu byli John Gilmore a James Gosling. Sun byl zastánce operačního systému Unix, prosazoval protokol TCP/IP a zvláště NFS, což bylo odrazem motta společnosti „Síť je počítač“. James Gosling vedl tým vyvíjející programovací jazyk Java. A později byl Jon Bosak vývojářem jazyka EML, který specifikovala W3C.

V pondělí 20. dubna 2009 byla společnost Sun Microsystems prodána firmě Oracle[4] za 7,4 miliardy amerických dolarů. V následujícím roce se stala součástí společnosti Oracle America.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]