NetBeans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
NetBeans

Hlavní okno vývojového prostředí NetBeans.
Vývojář Oracle Corporation
Aktuální verze 7.4 (15. říjen 2013)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru vývojové prostředí
Licence CDDL (odkaz) nebo GPL2
Lokalizace Do několika jazyků
Web netbeans.org

NetBeans je open source projekt s rozsáhlou uživatelskou základnou, komunitou vývojářů a s více než 100 partnery po celém světě. Pod firmu Sun Microsystems, která je hlavním sponzorem projektu, přešel na základě akvizice stejnojmenné české společnosti v říjnu 1999 [1]. Pod open-source licencí byl produkt uvolněn v červnu 2000. Vývoj probíhá z převážné části českými vývojáři v pražské pobočce Sun Microsystems na Chodově.

V rámci projektu existují dva hlavní produkty: vývojové prostředí NetBeans (NetBeans IDE) a vývojová platforma NetBeans (The NetBeans Platform).

Vývojové prostředí NetBeans IDE je nástroj, pomocí kterého programátoři mohou psát, překládat, ladit a šířit programy. NetBeans IDE je napsáno v jazyce Java a je postaveno na stejnojmenné platformě. Primárně je určeno pro vývoj aplikací v jazyce Java, ale může podporovat i další programovací jazyky (ve verzi 6.0 např. C++, PHP, Ruby). V Javě podporuje všechny 3 hlavní platformy - J2SE, J2EE a J2ME. Zjednodušuje práci s frameworky jako je Struts nebo Ruby on Rails a umožňuje mimo jiné vývoj SOAP aplikací a webových služeb i webových aplikací. Obsahuje také RAD nástroje pro tvorbu designu aplikace. Kromě toho také existuje velké množství modulů, které toto vývojové prostředí rozšiřují. Vývojové prostředí NetBeans je bezplatně šířený produkt, který je možné používat bez jakýchkoliv omezení. Je naprogramovaný v Javě, takže jej lze spustit na operačních systémech Windows, Linux, Mac OS X a Solaris.

Kromě vývojového prostředí je také dostupná vývojová platforma NetBeans Platform, což je modulární a rozšířitelný základ pro použití při vytváření rozsáhlých aplikací. Nezávislí dodavatelé softwaru poskytují zásuvné moduly pro integraci do této platformy. Tyto moduly slouží pro vývoj jejich vlastních nástrojů a řešení.

Oba produkty jsou vyvíjeny pod open source licencí a je možné je bezplatné používat v komerčním i nekomerčním prostředí. Zdrojový kód je dostupný pod licencí Common Development and Distribution License.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu