Eclipse (vývojové prostředí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eclipse
Logo
Hlavní okno vývojového prostředí Eclipse
Hlavní okno vývojového prostředí Eclipse
VývojářEclipse Foundation
První vydání7. listopadu 2001
Aktuální verze4.30.0 (6. prosince 2023)
Operační systémmultiplatformní
PlatformaJava Virtual Machine
Vyvíjeno vJava
Typ softwaruvývojové prostředí
LicenceEclipse Public License
Webwww.eclipse.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eclipse je open source vývojová platforma, která je pro většinu lidí známa jako vývojové prostředí (IDE) určené pro programování v jazyce Java. Flexibilní návrh této platformy dovoluje rozšířit seznam podporovaných programovacích jazyků za pomoci pluginů, například o C++ nebo PHP. Právě pluginy umožňují toto vývojové prostředí rozšířit například o návrh UML, či zápis HTML nebo XML.

Oproti ostatním vývojovým prostředím v Javě, jako například NetBeans, je filozofie Eclipse úzce svázána právě s rozšířitelností pomocí pluginů. V základní verzi obsahuje Eclipse pouze integrované prostředky pro vývoj standardní Javy jako kompilátor, debugger atd., ale neobsahuje například nástroj pro vizuální návrh grafických uživatelských rozhraní desktopových aplikací nebo aplikační server – všechna taková rozšíření je potřeba dodat formou pluginů. Z tohoto důvodu přímo pod křídly Eclipse vznikly takzvané subprojekty, které zastřešují rozšíření pro jednotlivé oblasti softwarového vývoje v Javě. Tyto subprojekty usnadňují integraci potřebných rozšíření do samotného vývojového prostředí. Eclipse je v současnosti nejpopulárnější IDE pro Javu.[1][2]

Projekt Eclipse (Eclipse 1.0) vznikl uvolněním kódu IBM pod EPL licencí. Hodnota tohoto příspěvku open source se odhaduje na 40 miliónu dolarů.[3] Pro účely tohoto projektu byl vyvinut grafický framework SWT. Výhodou SWT je nativní vzhled aplikací na každé platformě, kde je SWT portován (SWT využívá nativního kódu operačního systému). Naproti tomu konkurenční framework Swing využívá pouze služby JVM, což umožňuje lepší portovatelnost (omezenou pouze dostupností Javy pro danou platformu).

Eclipse ve verzi 3.0 adaptoval na široce podporovaný standard OSGi R4 (Eclipse project Equinox), čímž získal na atraktivnosti jako vývojová platforma. Technologie balíčků (OSGI bundle ~ Eclipse plugin) umožňuje snadnou rozšířitelnost produktů. Výhodou této architektury je dynamické nahrávání pluginů až v okamžiku potřeby, čímž se minimalizují systémové nároky i čas potřebný pro start aplikace.

Oficiální subprojekty Eclipse[editovat | editovat zdroj]

Následující seznam je výčet pluginů do Eclipse pro vývoj v jednotlivých oblastech Javy. Tato rozšíření lze kdykoliv nainstalovat do stávajícího Eclipse anebo přímo stáhnout Eclipse s daným rozšířením.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.planet-index.org [online]. [cit. 2007-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-10. 
  2. www.windowsfordevices.com [online]. [cit. 29-05-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 29-05-2012. 
  3. Archivovaná kopie. www.news.com [online]. [cit. 2007-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

České články o Eclipse[editovat | editovat zdroj]