MySQL AB

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
MySQL AB
Právní forma veřejná společnost
Založeno 1995
Zakladatelé Michael Widenius
David Axmark
Sídlo Uppsala a Cupertino
Klíčoví lidé Mårten Mickos
Zaměstnanci 400
Mateřská společnost Sun Microsystems
Majitel Oracle Corporation
Oficiální web www.abmysql.com
Zánik 2008
Některá data mohou pocházet z datové položky.

MySQL AB byla softwarová společnost, vyvíjející relační databázový systém MySQL a související produkty (MySQL Cluster). Jejími zakladateli v roce 1995 byli Michael Widenius, David Axmark a Allan Larsson. Ústředí má ve švédské Uppsale a kalifornském městě Cupertino, s pobočkami v dalších městech světa. Od roku 2001 byl výkonným ředitelem společnosti Mårten Mickos. V lednu 2008 měla přibližně 400 zaměstnanců ve 25 zemích,[1] byla to tedy jedna z největších open source společností na světě. Podle jejích tvrzení bylo provedeno více než 5 milionů instalací MySQL a v roce 2004 bylo staženo více než 10 milionů produktů.

Business model MySQL AB spočíval v duálním licencování – zatímco jednotlivcům nabízela MySQL bezplatně pod licencí GPL, zatímco prominentnějším klientům, většinou firmám vyvíjejícím uzavřený software, MySQL prodávala (ať už samo o sobě, v podobě know-how, spolupráce při vývoji jejích proprietárních verzí, atd.). Další zdroje příjmu zahrnovaly podporu a konzultování, stejně tak certifikace pro MySQL server.

16. ledna 2008 byla oznámena akvizice MySQL AB společností Sun Microsystems za přibližně 1 miliardu dolarů.[2][3][1][4][5] Akvizice byla dokončena 26. února 2008. V roce 2010 byla oznámena akvizice Oracle Corporation.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://mysql.com/news-and-events/sun-to-acquire-mysql.html
  2. http://blogs.sun.com/jonathan/entry/winds_of_change_are_blowing
  3. http://blogs.mysql.com/kaj/2008/01/16/sun-acquires-mysql/
  4. http://www.sun.com/aboutsun/investor/faq/index.jsp#14
  5. http://blogs.mysql.com/kaj/sun-acquires-mysql.html/