Omar Bongo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Omar Bongo
2. prezident Gabonu
Ve funkci:
2. prosince 1967 – 8. června 2009
PředchůdceLéon M'ba
NástupceRose Francine Rogombé (zastupující)
Viceprezident Gabonu
Ve funkci:
12. listopadu 1966 – 2. prosince 1967
PrezidentLéon M'ba
PředchůdcePaul-Marie Yembit
NástupceLéon Mébiame
Stranická příslušnost
ČlenstvíGabonská demokratická strana

Rodné jménoAlbert-Bernard Bongo
Narození30. prosince 1935
Bongoville
Úmrtí8. června 2009 (ve věku 73 let)
Barcelona
Příčina úmrtíinfarkt myokardu a rakovina tenkého střeva
Místo pohřbeníFranceville
ChoťPatience Dabany
Edith Lucie Bongo
Dětivíce než 30 (s různými partnerkami), vč. Ali Bongo Ondimba
PříbuzníNoureddin Bongo Valentin (vnuk)
Profesepolitik a voják
Náboženstvíislám (od 1973)
sunnitský islám
Oceněníčestný doktor Ruské univerzity družby národů (2001)
rytíř velkokříže s řetězem Záslužného řádu Italské republiky
Řád rovníkové hvězdy
Řád Agostinha Neta
velkokříž Národního řádu za zásluhy
… více na Wikidatech
CommonsOmar Bongo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

El Hadž Omar Bongo Ondimba (nar. Albert-Bernard Bongo, známější ovšem jako Omar Bongo) (30. prosince 1935 Lewaï8. června 2009 Barcelona) byl druhý prezident Gabonské republiky, a to od 2. prosince 1967 až do své smrti.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Lewaï (později přejmenovaném na Bongoville) v provincii Haut-Ogooué jako nejmladší ze dvanácti dětí v rolnické, etnicky smíšené (etnika Batéké a Obamba) rodině. V sedmi letech mu umřel otec. Základní a střední školu absolvoval v Kongu. Po vojenské službě se nejdříve připojil k francouzským tajným službám, později patřil k blízkým spolupracovníkům Léona Mba, budoucího prezidenta Gabonu, současně pracoval jako poštovní příručí. V říjnu 1959 se oženil s Patience Dabanyovou, mladou zpěvačkou, s níž měl posléze tři děti.

U moci[editovat | editovat zdroj]

Po vyhlášení nezávislosti v r. 1960 se stal vice-prezidentem a pravou rukou Léona Mba, po jeho smrti v r. 1967 ho pak nahradil. V r. 1968 založil Gabonskou demokratickou stranu (PDG, Parti démocratique gabonais), která zůstala v podstatě monopolní stranou až do r. 1990. V roce 1965 vstoupil do zednářské lóže a dal se pokřtít jako katolík, aby mohl být přijat papežem Pavlem VI., v roce 1973 pro změnu konvertoval na islám a nadále uvádí jako své jméno El Hadž Omar Bongo. Podle mnohých tato konverze byla pouhým prostředkem, jak si naklonit Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která je sdružením převážně muslimských zemí, přičemž Gabon samotný je producentem ropy. V roce 1990 byl Bongo přinucen uspořádat národní konferenci, jež vyústila v přijetí pluralitního režimu více stran. V roce 2004 připojil ke svému jménu jméno otce a nadále vystupoval jako Omar Bongo Ondimba.
Po celou dobu své vlády (42 let) řídil Omar Bongo svou zemi velmi přímo a autoritativně, na což nemělo velký vliv ani ustavení pluralitního režimu. Při posledních volbách 27. listopadu 2005 byl znovuzvolen, a to – podle oficiálních výsledků – díky 79,18 % hlasů. Opozice v čele s Pierrem Mamboundouem označila volby za zmanipulované.

Vztah k Francii a majetkové poměry[editovat | editovat zdroj]

Bongo patřil mezi ty africké diktátory, kterým k moci dopomohla podpora Francie, jmenovitě nejvlivnější "africký muž", státní tajemník pro africké a malgašské záležitosti Jacques Foccart. Udržoval těsné vztahy se všemi francouzskými prezidenty: v Elysejském paláci ho postupně přijali Georges Pompidou, Valéry Giscard d'Estaing, François Mitterrand, Jacques Chirac, a v květnu 2007 také Nicolas Sarkozy, který mu osobně poděkoval za rady poskytnuté během prezidentské kampaně. V červenci téhož roku pak Sarkozy navštívil Bonga i v Libreville na závěr svého afrického turné – při té příležitosti mu oznámil, že Pařížský klub bezprecedentně snižuje zahraniční dluh Gabonu o 15 %.
Gabon je dosud vojensky spojen s Francií, na jeho území mj. působí několik stovek vojáků z francouzských elitních oddílů. Podle Omara Bonga „je Afrika bez Francie jako auto bez řidiče, Francie bez Afriky jako auto bez benzínu.“ Výzkumem amerického Senátu v letech 1998-1999 se zjistilo, že Bongův peněžní majetek uložený na různé účty u newyorské Citibank mezi roky 1985 a 1997 dosahuje výše zhruba 130 milionů amerických dolarů. V lednu 2008 zveřejnil francouzský deník Le Monde seznam nepoctivě nabytého majetku Bonga a příslušníků jeho rodiny ve Francii, jehož cena přesahovala 150 milionů euro. Na základě rozhodnutí Odvolacího soudu v Bordeaux v únoru 2009 byla část jeho bankovních účtů ve Francii zkonfiskována. Bongo se údajně cítil zrazen, protože po celá předchozí desetiletí se těšil u své spřátelené země téměř bezvýhradné imunitě.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

V letech 1967–2009 byl velmistrem gabonských řádů:

Zahraniční vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Omar Bongo na francouzské Wikipedii.

  1. Le onorificenze della Repubblica Italiana. www.quirinale.it [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 
  2. Portuguese president honoured with Agostinho Neto Order - Politics - Angola Press - ANGOP. http://www.angop.ao [online]. [cit. 2020-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-22. (anglicky) 
  3. Archivovaná kopie. www.sahistory.org.za [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-07-14. 
  4. ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas. www.ordens.presidencia.pt [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 
  5. BRITISH HONOURS AND ORDERS OF CHIVALRY HELD BY OVERSEAS HEADS OF STATE (Hansard, 14 March 1989). api.parliament.uk [online]. [cit. 2019-08-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]