Olga Fikotová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olga Fikotová
Narození 13. listopadu 1932 (83 let)
Praha
Povolání basketbalistka a atletka
Manžel(ka) Harold Connolly
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Letní olympijské hry
zlato LOH 1956 hod diskem
Mistrovství Evropy v basketbale žen
stříbro ME 1954 Bělehrad
Mistrovství Československa - basketbal
stříbro 1.liga 1955/1956 1x

Olga Fikotová, provdaná Olga Connolly (* 13. listopadu 1932 v Praze) je americká sportovkyně českého původu, atletka-diskařka, olympijská vítězka v hodu diskem na Letních olympijských hrách v Melbourne v roce 1956 v tehdejším novém olympijském rekordu 53,69 metrů, účastnice pěti olympijských her, mistryně Československa a československá rekordmanka této sportovní discipliny.

Její první Olympijské hry v roce 1956 v australském Melbourne se jí staly osudné také v tom smyslu, že se zde seznámila s americkým kladivářem Haroldem Connollym, za kterého se pak na Staroměstské radnici, a to i přes velký odpor totalitních úřadů a dále také díky velké osobní pomoci od manželů Zátopkových, o rok později (1957) provdala. Se svým manželem se nakonec odstěhovala od USA a měla v úmyslu nadále reprezentovat Československo, nicméně tehdejší československé úřady jí další reprezentaci naší země fakticky znemožnily z politických důvodů (studená válka).

Po narození prvního syna Marka se nakonec v roce 1960 stala americkou státní občankou. Na Letních olympijských hrách 1960 v Římě již reprezentovala Spojené státy americké, skončila na 7. místě výkonem 50,95 metrů. Zúčastnila se i Letních olympijských her v Tokiu v roce 1964, v Mexiku v roce 1968 (6. místo) a svoji poslední letní olympiádu absolvovala v roce 1972 v Mnichově, kde byla vůbec první neamerickou vlajkonoškou americké olympijské výpravy.

Se svým manželem kladivářem Haroldem Connollym také žila nějakou dobu ve Finsku, měla s ním celkem 4 děti, všechny jejich děti se aktivně věnují sportu, jejich manželství však nakonec skončilo rozvodem.

Byla také hráčka basketbalu v klubu Sparta Praha v letech 1953 až 1956 (v sezóně 1955/1956 na 2. místě v československé basketbalové lize) a odehrála 16 zápasů za basketbalové reprezentační družstvo žen Československa, s nímž na Mistrovství Evropy 1954 v Bělehradě za druhé místo získala stříbrnou medaili.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]