Nezofontovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nezofontovití

alternativní popis obrázku chybí
nezofont portorický (Nesophontes edithae)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hmyzožravci (Eulipotyphla)
Čeleď: nezofontovití (Nesophontidae)
Anthony, 1916
Rod: Nesophontes
Anthony, 1916
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezofontovití (Nesophontidae) je vyhynulá čeleď hmyzožravců. Obsahuje jediný rod s osmi druhy. Byla to endemitská čeleď Velkých Antil, žili v dnešní Dominikánské republice, na Kubě, Haiti, Portoriku a na Kajmanských ostrovech.
Ačkoli to není přesně doložitelné, je možné, že nezofontovití přežili pleistocénní vymírání a vyhubil je až příchod krys s lodní dopravou ze Španělska na počátku 16. století. Někteří vědci si dokonce myslí, že některé druhy přežívaly až do začátku 20. století.

Nezofontové jsou známy pouze z fosilních záznamů a vývržků sov. Současné snahy objevit přežívající populaci jsou neúspěšné.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MacFadden, B. J. 1980. Rafting mammals or drifting islands?: biogeography of the Greater Antillean insectivores Nesophontes and Solenodon. Journal of Biogeography 7 (1): 11-22
  • Woods, C. A., Ottenwalder, J. A. a Oliver, W. L. R. 1985. Lost mammals of the Greater Antilles: summarized findings of a ten week field survey in the Dominican Republic, Haiti and Puerto Rico. Dodo (Jersey Wildlife Preservation Trust), 22:23-42.
  • Morgan, G. S., Woods, C. A. 1986. Extinction and the zoogeography of West Indian land mammals. Biological Journal of the Linnean Society, 28:167-203.
  • Whidden H. P., Woods C. A. 2000. Assessment of sexual dimorphism in the antillean insectivoran Nesophontes. American Zoologist 40 (6): 1257-1257

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]