New Age

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shromáždění příznivců New Age v Bosně, rok 2007

Hnutí New Age (angl. Nový věk) představuje zastřešující označení pro celou řadu lidí, organizací, akcí, praktik a myšlenek. Skládá se z několika myšlenkových proudů, má svou vlastní filosofickou a náboženskou interpretaci, pokouší se o syntézu náboženství[1] a dovolává se vědeckých názorů. Za jednoho z ideologů New Age je považován Fritjof Capra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pojem New Age je poprvé zmiňován Theosofickou společností H. P. Blavatské (zal. 1875). Novodobá historie spadá do 60. let 20. století, kdy se tento pojem stal populárním společně s hnutím hippies. Novým věkem je myšleno astrologické pojetí současného světa, podle kterého se Slunce po dvou tisíciletích dostává do odlišného souhvězdí. Od roku 1997 Slunce přešlo do souhvězdí Vodnáře a nastal tedy Věk Vodnáře, tj. Nový věk.[2][3] Mezi přímé předchůdce New Age patří A. R. Orage, Alice A. Baileyová a Dane Rudhyar.[1][4]

Čtyři pilíře[editovat | editovat zdroj]

Meditační skupina New Age

New Age je založeno na čtyřech základních pilířích.[5]

První pilíř – pokus o oporu ve vědě[editovat | editovat zdroj]

Tvrdí např. že

  • hmota je složena nejen z částic, ale i z vlnění. Což je jedna z vědeckých hypotéz.

Druhý pilíř – Náboženství Orientu[editovat | editovat zdroj]

Reiki je rozšířenou formou medicíny v New Age

Monistické východní náboženské nauky mají s hnutím New Age společnou představu o jednotě a splynutí. Hnutí nesouhlasí s tradičním pohledem na křesťanství, které podle některých příznivců New Age rozděluje lidi a v historii bylo dle nich příčinou válek a inkvizice. Na druhou stranu je New Age vlastní syntéza tradičních náboženských systémů a hnutí se tak odvolává na část křesťanské věrouky i některé soudobé křesťanské myslitele (Pierre Teilhard de Chardin).

Vesmír není podle hnutí pouhý stroj, ale živý tvor, který nepodléhá jen zákonům mechaniky, ale i kvalitativním vztahům.

Tato představa vychází z alchymistického názoru, že hmota je živá a může růst (abiogeneze) a pomocí vhodných postupů může transmutovat do vyšších forem. Totožný je názor materialistické verze sánkhji, jedné ze šesti tradičních indických filosofií.[6] [nedostupný zdroj] Sdílí jej různé esoterické filosofie a je základem moderního materialismu.

Třetí pilíř – Nová psychologie[editovat | editovat zdroj]

Vychází z tvrzení C. G. Junga, že vědomé „já“ je ponořeno do nadosobního „vědomí“. V lidech je kolektivní nevědomí, kde jsou uskladněny zkušenosti celého lidstva obsahující zkušenosti, způsoby myšlení apod. K tomuto materiálu lze proniknout např. ve snech či mýtických vyprávěních.

Čtvrtý pilíř – Znamení Vodnáře a nové náboženství[editovat | editovat zdroj]

Ekolgické bydlení ve Findhorn Ecovillage ve Skotsku

Čtvrtý pilíř obsahuje tajné nauky a esoterismus. Jednou z nejznámějších tajných nauk je od dávných dob astrologie. Podle hnutí roku 2000 vstoupilo lidstvo do věku Vodnáře (lat. Aquarius) a to s sebou přináší nový řád, lidskou společnost a náboženství.

Hnutí má údajně na světě kolem čtvrt miliardy skutečných stoupenců, stává se součástí západní kultury. Jeho vyznavači hledají oporu v různých ekologických organizacích, čarodějnictví, feminismu, ufologii, šamanismu, transpersonální psychologii, atd. S neexistencí centrálního a slučujícího bodu je ale spojena i nejednotnost a rozmanitost hnutí New Age, což může způsobovat mnohé obtíže při pokusech vymezit a definovat hnutí jako takové.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku New Age (hudba).

Výrazná část hudby identifikovaná s New Age je instrumentální či elektronická (Jean-Michel Jarre). Skutečný vývoj lze sledovat na začátku 70. let mimo jiné s interprety ambientní hudby. Výrazný je také dotek s world music, reprezentovaný např. interpretem Yanni. Obvyklé je využití syntetizátorů, práce s lidským hlasem (zpěvačka Enya), elektrické klávesy, akustické kytary (Medwyn Goodall). Jedním z nejvýznamnějších představitelů New Age je britský hudebník Mike Oldfield, který vyniká kombinací mnoha hudebních nástrojů (především elektronických). Hudba tohoto stylu je typicky optimistická s vizí lepší budoucnosti, zaměřená na pozitivní hodnoty (krása, dobro), které má u posluchače vyvolávat.

New Age v Česku[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZBÍRAL, David. New Age a novopohanství [online]. Dostupné online. 
  2. VESELÁ, Lenka. New Age [online]. WikiKnihovna, 20.2.2012. Dostupné online. 
  3. iEncyklopedie [online]. Karmelitánské nakladatelství, 27.5.2007. Kapitola New age. Dostupné online. 
  4. LASH, John. Průvodce hledačů absolutna. Praha: Votobia, 1996. 536 s. ISBN 80-7198-144-3. S. 81-85. 
  5. WOLF, Josef. Kdo je, kdo není v hnutí Nového věku : svět náboženství a duchovních směrů na konci milénia. Praha: Votobia, 2000. 230 s. ISBN 80-7220-092-5. 
  6. ČARITÁMRITA, Čaitanja. [s.l.]: [s.n.], 1.6.2018. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]