Tarot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Taroty (tarocchi, trionfi) jsou původně hrací karty s nejasným původem. Nejčastěji jsou spojovány se hrou Taroky či s vykládáním budoucnosti. Názory na jejich původ i využití, stejně jako na jejich symboliku a její funkci, se značně různí.

Tarotové karty (Itálie, 15. století)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Doba a místo vzniku tarotových karet jsou neznámé, z historických pramenů je však nesporné, že poprvé se objevily v Evropě.[1] Z několika dochovaných středověkých právních listin, jež zakazovaly (a přesně vypočítávaly) všechny tehdy známé hazardní hry, se dá odvodit, že na konci 13. století ještě známy nebyly, nezmiňovali se o nich ani Petrarca, který v polovině 14. století napsal pojednání o hazardních hrách, či jeho současník Boccaccio, který ve svém Dekameronu postupně uváděl všechny tehdy známé neřesti.[1] První dochovaná zmínka o hracích kartách je pravděpodobně v zákoně bernského kantonu z roku 1367 (jenž je zakazoval), podobné zákony jsou známy např. z italské Florencie (1376), francouzského Marseille (1381), Lille (1382) či německého Ulmu (1397).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KOREIS, Voyen. Kabala: nadčasová filosofie života. Brisbane, Queensland 4069: Booksplendour, 2011. ISBN 978-0-9803825-8-7. S. 47-48. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]