Taroky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
ukázka tarokových karet

Taroky jsou zdvihová karetní hra pro čtyři hráče. Hra se hraje se speciálním balíčkem tarokových karet. Cílem je uhrát v rámci vylicitované hry co nejvíce bodů. Některé herní prvky převzal z taroků licitovaný mariáš.

V Česku se hraje s balíčkem 54 karet. 32 karet francouzského typu ve čtyřech barvách a 22 taroků, které představují pevné trumfy ve hře. Z těchto 22 tarokových karet jsou nejdůležitějšími tři čísla: I. (pagát), číslo XXI. (mond) a číslo XXII. (škýz).

V jiných zemích můžou být počty karet i druh karetního listu jiné. Například v Maďarsku se hraje s 42 kartami, ve Francii pak se 78. S jiným druhem karetního listu se hraje v Itálii.

Ještě v 18. století se hrála převážně varianta pro tři hráče, ale postupně si oblibu získala varianta pro čtyři hráče. V 19. století se setkáváme už jen s touto variantou. Taroky jsou oblíbené hlavně na Moravě. V Čechách se prakticky nehrály, až vlivem studentů z Moravy se začaly prosazovat hlavně v Praze v rámci vysokoškolských kolejí.

V poslední čtvrtině 20. století hráčů ubývalo a už se zdálo, že taroky potká podobný osud jako Špády, ale nakonec bylo úsilí zbývajících tarokářů korunováno úspěchem, hra si opět získala širší oblibu a v celé republice probíhá několik soutěží a řada samostatných turnajů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]