Nemocnice Na Františku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku
Nemocnice Na Františku
Zkratka NNFP
Předchůdce Klášter milosrdných bratří Na Františku
Vznik 1354
Typ veřejné zdravotnické zařízení
Souřadnice
Oficiální web www.nnfp.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nemocnice Na Františku je fakultní nemocnice v Praze. Nachází se v centru Prahy v městské části Praha 1-Staré Město, na pravém břehu Vltavy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nemocnice Na Františku, Dvořákovo nábřeží
Interiér Nemocnice Na Františku

Nejstarší dějiny[editovat | editovat zdroj]

Historie pražské lokality Na Františku je spjata s péčí o nemocné nepřetržitě od 14. století. První zdravotnické zařízení zde vzniklo zřejmě již v polovině 14. století. Na vltavském nábřeží Starého Města z této doby je doložena existence špitálu s kaplí založené panem Bohuslavem z Olbramovic. Nedokončenou stavbu nechal dostavět první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic a kapli svatých Šimona a Judy v roce 1354 vysvětil. Jeho nástupce Jan Očko z Vlašimi s podporou císaře Karla IV. v roce 1368 založil nadaci, která zajistila provoz špitálu, tehdy s kapacitou 24 lůžek.

Řád milosrdných bratří[editovat | editovat zdroj]

Roku 1620 král Ferdinand II. pověřil správou nemocnice a péčí o nemocné řád milosrdných bratří, kteří si zde zřídili klášter. Ti špitál dále rozvíjeli, rozšířili kapacitu na 55 lůžek a zřídili zde lékárnu. Roku 1703 přibylo jedno poschodí a kapacita stoupla na téměř 90 pacientů.

Dalšího rozvoje se Nemocnice Na Františku dočkalo po daru císařovny Marie Terezie. Jako pobočka lékařské fakulty se nemocnice postupně stávala významným vědeckým a výzkumným střediskem. Syn Marie Terezie, Josef II. v roce 1783 schválil plány na další rozvoj nemocnice a do v čele nemocnice stanul prof. Dr. Jan Theobald Held, pozdější děkan fakulty a rektor Univerzity Karlovy.

V roce 1847 byla v nemocnici provedena první amputace končetiny v celkové éterové anestezii v Evropě. Operaci provedl chirurg dr. Celestýn Opitz.

Také další český panovník, císař František Josef I. s následníkem trůnu Františkem Ferdinandem d'Este, si při své návštěvě Prahy nemocnici prohlédli. Po jejich intervenci stoupla kapacita na 200 lůžek, čímž se nemocnice Na Františku stala největším zdravotnickým zařízením ve středních Čechách.

20. století - současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1926 byla dokončena nábřežní části objektu nemocnice, zejména díky získání finanční podpory zásluhou T. G. Masaryka, E. Beneše či papeže Pia XI.

V době nacistické okupace Čech a Moravy byl v nemocnici zřízen vojenský lazaret pro piloty Luftwaffe. Po druhé světové válce, roku 1950 byla nemocnice na Františku převedena do majetku státu a administrativně se stala součástí OÚNZ Praha 1. V roce 1965 bylo zřízeno první lůžkové anesteziologicko-resuscitační oddělení v tehdejším Československu.

Po sametové revoluci, roku 1992 se nemocnice osamostatňuje jako nový právní subjekt příspěvková organizace Nemocnice Na Františku, jejímž zřizovatelem je Městská část Praha 1.

Osobnosti spojené s nemocnicí[editovat | editovat zdroj]

lékaři
pacienti

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]