Nádraží Praha-Satalice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Praha-Satalice
Staniční budova
Staniční budova
Souřadnice
Kód stanice 547661
Tratě 070
V provozu od 1872
Zabezpečovací zařízení elektromechanické

automatické hradlo ve směru do Prahy
automatické hradlo do stanice Praha-Čakovice

Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 3
Prodej jízdenek osobní pokladna zrušena v roce 2008
Návazná doprava zastávka autobusů MHD - Nádraží Satalice, linka 186

Železniční stanice Praha-Satalice leží na trati 070 Praha – Turnov na území městské části Praha-Satalice. Sousedními dopravnami je odbočka Skály ve směru do Prahy a železniční stanice Praha-Čakovice ve směru do Neratovic. Staniční budova je od roku 2002 chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Provoz tratě Turnovsko-kralupsko-pražské dráhy i satalického nádraží byl zahájen v roce 1872. Staniční budova se zachovala v původní podobě dodnes. Obec Satalice byla v roce 1974 připojena k hlavnímu městu Praze a od roku 1976 nese zdejší stanice současný název Praha-Satalice. V minulosti na nádraží v Satalicích sloužili přednosta stanice, nákladní pokladník, osobní pokladník a staniční dělník (tzv. pakr). Dnes jsou ve stanici ve směně pouze výpravčí a signalisté. Ve stanici bylo ve 20. letech 20. století zřízeno elektromechanické zabezpečovací zařízení s řídícím přístrojem v dopravní kanceláři a dvěma závislými výhybkářskými přístroji, které ve stanici fungují dodnes. Na odbočku Skály byl zaveden hradlový poloautomatický blok a do stanice Čakovice telefonické dorozumívání (dnes automatické hradlo). Ve stanici byly zřízeny postupem času tři vlečky a nákladiště. Nákladka a vykládka v této stanici byla velmi vysoká, v 70. letech zajíždělo pro přistavení a odvoz vozů do Satalic 5 manipulačních vlaků denně. Ve stanici byla zřízena také kolejová váha, která byla na druhé manipulační koleji, dnes je zrušena. V souvislostí s výstavbou sídliště Prosek, byla stanice využívána pro dovoz vybavení bytových jednotek. Od 90. let je nákladka v útlumu a tak z dnešních tří vleček je pravidelně obsluhována pouze jedna společnosti Český plyn, k. s., která vychází z čakovického zhlaví. Ve stanici se natáčelo také pár filmů a seriálů, naposledy se nádraží pro potřeby německého seriálu přejmenovávalo na Pieschen, ale pár záběrů stanice se objevilo i ve filmu Rodinné trampoty oficiála Tříšky.

Stručné technické údaje o ŽST[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice Praha-Satalice má 4 dopravní koleje (1, 3, 5, 7) po kterých se uskutečňují jízdy vlaků. Manipulační koleje č. 2 a 9 se využívají pro odstavování vozů a kolej č.9 pro občasné nakládání šrotu z místní sběrny kovů. Pro jízdy vlaků a posunových dílů je k dispozici 12 výhybek, které jsou kromě tří (6, 7, 8) ústředně přestavované ze stavědla a obsluhuje je signalista. Mezi odbočkou Skály a stanicí Satalice byl do června 2012 hradlový poloautomatický blok, který byl v železniční síti naprostou raritou. Jednalo se totiž o HPB, které bylo doplněno o traťové souhlasy, které byly vždy v bezsouhlasovém stavu (HPB je vždy v souhlasovém stavu). V červnu 2012 v souvislosti s přechodem na dálkové řízení odb. Skály se traťové zabezpečovací zařízení HPB nahradilo modernějším automatickým hradlem. Návěstidla ve stanici jsou světelná typu AŽD s rychlostní návěstní soustavou. V dopravní kanceláři jsou zřízeny indikační prvky přejezdových zabezpečovacích zařízení AŽD 71. Tyto přejezdy se nacházejí v mezistaničním úseku Praha-Čakovice – Praha-Satalice. Indikační a ovládací prvky přejezdu AŽD 71 ve stanici jsou zřízeny na stavědle 2 u signalisty. Výprava vlaků se zabezpečuje postavením hlavního návěstidla na návěst dovolující jízdu. Vlečky jsou 3, vlečka Plynárny, Středočeské dřevařské závody – truhlárna a Středočeské dřevařské závody – Pila.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Přepravní frekvence stanice je nízká a klesá od zavedení Pražské integrované dopravy PID na území hlavního města.[zdroj?] Ve stanici zastavují pouze osobní vlaky v půlhodinovém taktu (v prac. dnech) a jeden spěšný vlak, rychlíky stanicí projíždí. Vedle osobních vlaků Českých drah v této stanici staví osobní vlaky (městská linka S34) dopravce KŽC. Stanici v pracovních dnech zpravidla obsluhují manipulační nákladní vlaky ČD Carga a to jednou denně.

Fasáda výpravní budovy byla zrekonstruována, je majetkem Českých drah – Regionální správy majetku Praha. Čekárna se otevírá pouze v zimním období, nemá žádný vnitřní inventář. Zpoždění vlaků se vypisuje na tabuli před dopravní kanceláří. ŽST Praha-Satalice po dopravní stránce spadá pod SŽDC – Oblastní ředitelství Praha, Provozní obvod Praha-Libeň. Přednostou PO Libeň je Ing. Vladimír Tuma, MBA.

Po přepravní stránce spadá pod ČD – Krajské centrum osobní dopravy Praha, Osobní stanice Praha Masarykovo nádraží. Přednostou osobní stanice je pan Novák.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-12-03]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]