Muslim Magomajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muslim Magomajev
Magomajev (vpravo) přijímá vyznamenání od prezidenta Putina
Základní informace
Narození 17. srpna 1942
Baku
Úmrtí 25. října 2008 (ve věku 66 let)
Moskva
Žánry pop music a opera
Povolání dirigent, herec, zpěvák, operní pěvec a hudební skladatel
Nástroje klavír
Hlasový obor baryton
Ocenění Řád cti
Čestný odznak za zásluhy o polskou kulturu
Řád nezávislosti
Řád slávy
národní umělec SSSR
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Tamara Sinyavskaya
Web www.magomaev.info/main.html
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muslim Magomajev (ázerbájdžánsky: Müslüm Məhəmməd oğlu Maqomayev, rusky: Муслим Магометович Магомаев, 17. srpna 1942, Baku25. října 2008, Moskva) byl ázerbájdžánský a ruský zpěvák populární hudby.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Magomajev se narodil v Baku v divadelní rodině, jeho praotcem byl ázerbájdžánský hudební skladatel Muslim Magomajev, jehož jméno nese ázerbájdžánská filharmonie. Jeho otec scénograf zemřel už v roce 1945 na frontě druhé světové války. Magomajev vystudoval hudební školu při konzervatoři v Baku – obor klavír a skladba a později absolvoval samotnou konzervatoř v oboru zpěv pod vedením Š. Mamedovové.

V té době ale už byl známý po celém Sovětském svazu, když s výjimečným úspěchem vystoupil v roce 1962 na závěrečném koncertu přehlídky ázerbájdžánského umění ve Sjezdovém paláci v Moskevském kremlu. V listopadu následujícího roku 1963 vystoupil na svém prvním sólovém koncertu a stal se také sólistou Achundovova ázerbájdžánského divadla opery a baletu v Baku.

Jeho operní hvězda měla raketový vzestup – v letech 1964 a 1965 hostoval s úspěchem na scéně milánské La Scaly, ale po návratu odmítl angažmá v moskevském Velkém divadle. V letech 1966 a 1969 si získal i pařížské publikum v divadle Olympia. Dostal tam dokonce nabídku na roční angažmá, ale nedostal z Kremlu povolení k jejímu přijetí. Po návratu do Sovětského svazu nesměl půl roku vystupovat, než ho pozval tehdejší šéf KGB Jurij Andropov k vystoupení na koncertu k výročí KGB.

Magomajev opustil operní scény a začal se věnovat populární hudbě a estrádním vystoupením. Říkal o tom: „Našel jsem tam svobodu. Tam se snažíš, aby dnes píseň zněla jinak než včera – to je velká radost!“[1] V roce 1969 získal první cenu na festivalu populárních písní v Sopotech a Zlatou desku v Cannes.

V roce 1973 byl oceněn titulem národní umělec Sovětského svazu. Magomajev zpíval před vyprodanými stadiony, pořádal zájezdní turné po celé zemi a opakovaně vystupoval v televizi.

V roce 1980 zpíval některé z písní na slavnostním zahájení a zakončení letních olympijských her v Moskvě včetně písně na rozloučenou s maskotem her Míšou (До свидания, Миша).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Opera[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejslavnější role, které Magomajev nastudoval, patřili Figaro v Lazebníku sevillském, Scarpia v Tosce, Mefisto ve Faustovi nebo Oněgin v Evženu Oněginovi. Disponoval zvučným barytonem, charismatickým vzhledem a slušným hereckým nadáním.

Populární hudba[editovat | editovat zdroj]

I když Magomajev i na koncertech zpíval operní árie, ruské romansy nebo populární italské canzony, nastudoval také množství populárních písní.

Magomajev vystupoval také v několika filmech, např. ve filmu Nizami, Zpívá Muslim Magomajev (Поет Муслим Магомаев) nebo Moskva v notách (Москва в нотах), všude ale nikoli v roli, ale jako zpěvák Magomajev. Odmítl také roli Vronského ve filmu režiséra Alexandra Zarchiho podle románu Anna Kareninová.

Sám Magomajev složil nejméně dvacet písní a hudbu k několika filmům.

Jeho oblíbeným pěvcem byl italský tenorista Mario Lanza, o kterém napsal i několik knih.

Podle diskografie na jeho osobních webových stránkách[2] vyšlo v minulosti nejméně 45 dlouhohrajících desek a 15 kompaktních disků.

I když některé jeho písně bývají označovány za jeho osobní vyznání – např. Melodie (Мелодия), Svatba (Свадьба) nebo Nechvátej (Не спеши) – sám odmítl nějakou takovou vybrat.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Manželkou Muslima Magomajeva byla zpěvačka Tamara Siňavská. Jeho zálibou bylo také malování.

V roce 1997 po něm a jeho manželce Ruská astronomická společnost pojmenovala dvě planetky ve Sluneční soustavě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Широка страна моя родная! (Široká moje rodná zem), rozhovor s Magomajevem z listu Izvěstija
  2. Diskografie Muslima Magomajeva

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]