Mořic Grimm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mořic Grimm
Narození 3. dubna 1669
Bavorsko
Úmrtí 17. června 1757 (ve věku 88 let)
Brno
Místo pohřbení Kapucínská hrobka
Povolání architekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Mumie Mořice Grimma v brněnské kapucínské hrobce
Loretánská kaple a minoritský kostel sv. Janů v Brně

Mořic Grimm (3. dubna 1669 Achdorf u Landshutu, Bavorsko17. června 1757 Brno) byl barokní architekt a stavitel německého původu. Většinu života však strávil v českých zemích a zejména v Brně, kde zrealizoval většinu svých děl.

O jeho mládí moc informací není, zkušenosti získal pravděpodobně v domácím prostředí a zřejmě také v Rakousku. Na území dnešního Česka se poprvé objevil roku 1690, kdy ho zaznamenaly registry pražského staroměstského zednického a kamenického cechu. V roce 1704 se společně s manželkou Voršilou a synem Janem Jakubem přestěhoval do Brna, kde zůstal až do konce svého života. Stal se brněnským měšťanem, bydlel na dnešním Kapucínském náměstí a pohřben je v kapucínské hrobce pod klášterním kostelem Nalezení sv. Kříže.

Stavební podnik, který založil po příjezdu do Brna, postavil mnoho staveb především v hlavním moravském městě. Kolem roku 1750 ho pro svůj pokročilý věk přenechal svému synovi Františku Antonínovi, který ve stavební činnosti pokračoval dále se společníkem Bartolomějem Zintnerem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]