Markéta Habsburská (1567–1633)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta Habsburská
1567 Margarethe.jpg
Narození 25. ledna 1567
Vídeňské Nové Město
Úmrtí 5. července 1633 (ve věku 66 let)
Madrid
Rodiče Maxmilián II. Habsburský a Marie Španělská
Příbuzní Alžběta Habsburská, Anna Habsburská, Václav Habsburský, Rudolf II., Matyáš Habsburský, Maxmilián III. Habsburský, Albrecht VII. Habsburský a Arnošt Habsburský (sourozenci)
Ana Dorothea of Austria (neteř)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Habsburská (25. ledna 1567, Vídeň5. července 1633 Madrid) se narodila jako předposlední z šestnácti dětí císaře Maxmiliána II. a jeho manželky, španělské infantky Marie. Markétina nejstarší sestra Anna byla provdána za španělského krále Filipa a v říjnu 1580 nečekaně ve věku jednatřiceti let zemřela na chřipku. Král Filip se tak stal čtyřnásobným vdovcem a začal přemýšlet o dalším sňatku.

Jako nevěsta přicházela v úvahu právě Markéta, třináctiletá švagrová a zároveň neteř o čtyřicet let staršího Filipa. Dívenka se však na svatbu necítila, spíše ji přitahoval život duchovní. Situaci vyřešila po svém. Společně se svou matkou Marií sice do Španělska odjela, starala se o malé synovce a neteře, ale již roku 1583 vstoupila do kláštera klarisek. Přijala jméno Margarita de la Cruz a v klášteře Dezcalas Reales v Madridu, který založila deset let před jejím narozením její teta (matčina sestra) Jana Španělská, o mnoho let později zemřela.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]