Marie Alžběta Habsburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Alžběta Habsburská
Nizozemská místodržitelka
Marie Alžběta Habsburská
Marie Alžběta Habsburská
Doba vlády 1725 - 1741
Narození 13. prosince 1680
Linec, Horní Rakousy
Úmrtí 26. srpna 1741
(ve věku 60 let)
zámek Mariemont u Morlanwelzu, Belgie
Pohřbena Císařská hrobka ve Vídni
Předchůdce Evžen Savojský
Následník Bedřich August Harrach
Dynastie Habsburská
Otec Leopold I.
Matka Eleonora Magdalena Falcko-Neuburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Alžběta Habsburská (německy: Maria Elisabeth von Österreich) (13. prosince 1680, Linec26. srpna 1741, zámek Mariemont v Belgii). Byla rakouská arcivévodkyně, princezna česká, uherská a chorvatská. Místodržící Nizozemí v letech 1725 – 1741.

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Byla jednou ze čtyř dcer Leopolda I., která se dožila dospělosti. Její matkou byla císařova třetí manželka, princezna Eleonora Magdalena, dcera Filipa Viléma Falcko-Neuburského a Alžběty Amálie Hessensko-Darmstadské.
Byla velmi inteligentní a velmi ráda se učila. Domluvila se francouzsky, německy, italsky a latinsky. Zajímala se o dějiny habsburského rodu a dobře se orientovala v evropské politice. Žila na dvoře svého otce Leopolda I. a po jeho smrti na dvorech svých bratrů, Josefa I. a Karla VI.

Místodržící v Nizozemí[editovat | editovat zdroj]

Roku 1725 se stala místodržící v Rakouském Nizozemí, kterou byla až do své smrti. Nejvyšším hofmistrem, který měl za úkol sledovat dění v Nizozemí a plnit příkazy vídeňského dvora, se stal nejprve italský hrabě Julius Visconti v letech (1725–1732) a poté český hrabě Bedřich August Harrach (1732–1744).[1]
Osobně řídila církevní politiku a reformovala řadu opatství. Jejím zpovědníkem byl jezuita Stefan Amiodt. Ve druhé polovině vlády nechala zrušit mnoho úřadů a u několika prováděla jejich reorganizaci. Pomáhala chudým a věnovala se různým dobročinnostem. Byla milovnicí hudby.

Zemřela v roce 1741. Nejprve byla pohřbena v katedrále sv. Guduly v Bruselu a roku 1749 byly její ostatky převezeny do Vídně a uloženy v hrobce Habsburků v klášteře kapucínů.[1]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 267. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Evžen Savojský
Znak z doby nástupu Nizozemská místodržitelka
1725 - 1741
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Bedřich August Harrach