Ludvík Ferdinand Pruský (1944–1977)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík Ferdinand Pruský
Grabstelle Louis Ferdinand Prinz von Preussen.jpg
Narození 25. srpna 1944
Golczew
Úmrtí 11. července 1977 (ve věku 32 let)
Brémy
Místo pohřbení Dolní Sasko
Ocenění Řád černé orlice
Manžel(ka) Donata Castellsko-Rüdenhausenská
Děti Jiří Fridrich Pruský
Rodiče Ludvík Ferdinand Pruský a Kira Kirillovna Ruská
Příbuzní Xenie Pruská, Marie Cecilie Pruská, Kira Pruská, Fridrich Vilém Pruský, Kristián Zikmund Pruský a Michal Pruský (sourozenci)
Karl Fridrich Pruský (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludvík Ferdinand Pruský (25. srpna 1944, Golczew11. července 1977, Brémy; celým jménem německy: Louis Ferdinand Oskar Christian Prinz von Preußen) známý také jako Ludvík Ferdinand mladší byl pruským princem a pátým potomkem pruského prince Ludvíka Ferdinanda staršího a jeho ženy ruské velkokněžny Kiry Kirillovny. Ludvík Ferdinand mladší byl vnukem posledního německého a pruského korunního prince Viléma a pravnukem posledního německého císaře a pruského krále Viléma II.

I přesto, že jeho otec byl druhorozeným synem korunního prince Viléma stal se po jeho smrti v roce 1951 hlavou rodu Hohenzolernů a pretendentem pruského trůnu, jelikož jeho starší bratr princ Vilém (1906-1940) se vzdal své pozice v následnictví aby se mohl oženit s ženou z nižší šlechty a tak se stal Ludvík Ferdinand starší v roce 1951 hlavou rodu. Stejný osud byl čekal i jeho třetího syna Ludvíka Ferdinanda mladšího (oba jeho starší bratři uzavřeli nerovnorodá manželství), kdyby nedošlo v roce 1977 k nehodě.

Ludvík Ferdinand mladší se v roce 1967 přihlásil k Bundeswehru s cílem stát se důstojníkem v záloze. V roce 1977, krátce po prvních narozeninách syna Jiřího Fridricha, během druhého těhotenství manželky, se zapojil do vojenského cvičení při kterém byl přitlačen mezi dvě vozidla. Díky nehodě mu byla amputována noha a o několik týdnů později podlehl v Brémách svým zraněním.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho manželkou byla Donata von Castell-Rüdenhausen (1950–2015), kterou si vzal 27. května 1975. Pár měl dvě děti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]