Jiří Fridrich Pruský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Fridrich Pruský
Narození 10. června 1976 (40 let)
Brémy
Ocenění Řád černé orlice
Manžel(ka) Žofie Pruská
Děti Karl Fridrich Pruský
Rodiče Ludvík Ferdinand Pruský a Donata Castellsko-Rüdenhausenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Princ Jiří Fridrich v roce 2014

Jiří Fridrich princ Pruský (německy Georg Friedrich Prinz von Preußen, * 10. června 1976 v Brémách) je současný představitel dynastie Hohenzollernů. Po dvouleté vojenské službě studoval ekonomii na Vysoké škole báňské ve Freibergu. Dnes žije v Berlíně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jiří Fridrich Ferdinand je syn pruského prince Ludvíka Ferdinanda ml. (1944–1977). Matkou je hraběnka Donata von Castell-Rüdenhausen (1950–2015). Je prapravnukem posledního německého císaře a pruského krále Viléma II. (1859–1941; vládl od 1888 do 1918). Má mladší sestru Cornelii-Cécilii.

Krátce po jeho prvních narozeninách mu zemřel otec na následky nehody, která nastala v průběhu vojenské služby.

Jiří Fridrich strávil dětství a mládí s jeho sourozenci v sídle rodičů ve Fischerhude u Brém. Navštěvoval gymnázium v Brémách a poté v Oldenburgu. Po studiu na Glenalmond College u Aberdeenu ve Skotsku odmaturoval. Po dvouleté službě v Mittenwaldu u horských myslivců – dnes je kapitán v záloze – studoval Jiří Fridrich na Vysoké škole báňské ve Freibergu v Sasku.

Po smrti dědečka Ludvíka Ferdinanda st. 25. září 1994 se stal podle dynastických pravidel hlavou hohenzollernské dynastie a tím pro německé monarchisty následníkem na německý a pruský trůn.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Dne 27. srpna 2011 se v Postupimi oženil s kněžnou Sophií von Isenburg.[1]

20. ledna 2013 se páru narodila dvojčata, princové Karel Fridrich a Ludvík Ferdinand.[2] Dne 2. dubna 2015 se v Brémách páru narodila dcera Emma Marie.

Kulturní činnost[editovat | editovat zdroj]

Jiří Fridrich je předseda představenstva nadace princeziny Kiry Pruské a čestný předseda spolku Německo-amerických klubů, patronem berlínké společnosti provozujícií kasina a kromě toho od června 2005 také předseda berlínského kuratoria Německé nadace pro památkovou péči. Hodlá znovu postavit v Berlíně muzeum Hohenzollernů, které bylo během druhé světové války zničeno (Zámek Monbijou).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prapravnuk německého císaře se oženil, vzal si kněžnu [online]. Aktuálně.cz, 2011-08-27, [cit. 2011-08-28].  
  2. Narození potomků pretendenta pruského trůnu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík Ferdinand Pruský
Znak z doby nástupu Hlava rodu Hohenzollernů
od 1994
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-