Eitel Friedrich Pruský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eitel Friedrich
Pruský princ
Úplné jméno Wilhelm Eitel Friedrich Christian Karl
Narození 7. července 1883
Postupim
Úmrtí 8. prosince 1942 (ve věku 59 let)
Postupim
Pohřben Antikentempel, Postupim
Manželky Žofie Šarlota Oldenburská
Rod Hohenzollernové
Otec Vilém II. Pruský
Matka Augusta Viktorie Šlesvicko-Holštýnská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eitel Friedrich Pruský (7. července 1883, Postupim8. prosince 1942, Postupim) byl druhým synem císaře Viléma II. Pruského a jeho první manželky Augusty Viktorie Šlesvicko-Holštýnské a pruský princ.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 7. července 1883 v Postupimu jako syn císaře Viléma II. Pruského a jeho první manželky Augusty Viktorie Šlesvicko-Holštýnské.

Dne 27. února 1906 se v Berlíně oženil s vévodkyní Žofií Šarlotou Oldenburskou, s dcerou velkovévody Fridricha Augusta II. Oldenburského a jeho manželky princezny Alžbety Anny Pruské. Dne 20. října 1926 se manželství rozvedlo a nikdy spolu neměli děti.

Během 1. světové války bojoval v první linii a když velel Prvnímu gardovému pěšímu pluku, byl u Bapaume zraněn. Na příkaz hraběte Hanse von Blumenthal odešel ze služby ale před koncem roku se opět vrátil. V následujícím roce byl převelen na Východní frontu. Během léta 1915 se na poli v Rusku náhodně setkal s Manfredem von Richthofen, který právě havaroval s jeho nadřízeným hrabětem Holckem.

Po válce působil v monarchistických kruzích a v Stahlhelmské polovojenské organizaci. Roku 1921 byl berlínským soudem shledán vinným z podvodného převodu 300 000 marek a zato získal pokutu 5000 marek.

Zemřel 8. prosince 1942 a pohřben byl v Antikentempel v parku Sanssouci.

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Eitel Friedrich of Prussia na anglické Wikipedii.