Lev jihokonžský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Lev konžský)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLev jihokonžský
alternativní popis obrázku chybí
Lvi konžští
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď kočkovití (Felidae)
Podčeleď velké kočky (Pantherinae)
Rod Panthera
Druh lev pustinný (Panthera leo)
Trinomické jméno
Panthera leo bleyenberghi
Lönnberg, 1914
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rozšíření lva konžského (béžová barva)

Lev jihokonžský (Panthera leo bleyenberghi), lev konžský, lev angolský či také lev katanžský byl do roku 2017 vedený poddruh nyní jen regionální forma lva, jenž žije v suchých a velmi suchých oblastech Angoly, jižního Konga, západní Zambie a Zimbabwe, v severní Botswaně a Namibii. Řadí se do poddruhu Panthera leo melanochaita.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lev jihokonžský dosahuje v průměru menší velikosti než sousední lev východoafrický a lev jihoafrický. Zbarvení srsti je spíše našedlé. Samci mají dobře vyvinutou hřívu, ta však nedosahuje až na břicho.[1] Délka těla a ocasu se u výjimečně vzrostlých samců může blížit až 3 metrům, samice měří výrazně méně. Hmotnost samců se pohybuje okolo 150 kg, samice váží obvykle mírně nad 100 kg (jedinci z Botswany).[2] Někdy se udává, že jedinec patřící k poddruhu l. jihokonžský ulovený v roce 1973 v Mucussu (jižní Angola) měřil na délku 3,6 metru, což by z něj činilo nejdelšího zaznamenaného lva vůbec.[3][4] Nicméně žádný seriózní zdroj tento údaj nepřebírá a tudíž ho nelze považovat za věrohodný.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Lvi jihokonžští jsou stejně jako ostatní lvi společenská zvířata žijící ve smečkách. Jejich smečka může čítat 2 až 30 členů, přičemž početnost závisí na prostředí a dostupnosti kořisti. Jsou v ní 1-4 samci, kteří jsou buď bratři nebo se potkali v období dospívání a vytvořili koalici. V této koalici obvykle zůstávají do konce svého života. Zbytek smečky tvoří samice a mláďata různého věku. Smečky žijící v suchých oblastech, jako je například Namibská poušť, čítají pouhých 2 až 9 členů.[5] Samci mají za úkol bránit ostatním samcům ve vstupu do smečky. Když jiný samec převezme vládu nad smečkou, obvykle zabije mláďata předešlého samce, čímž si zajistí, že lvice přijdou brzo do říje a on se s nimi bude moct pářit, ovšem když to jsou samice, které dospívají, tak je nezabije, protože se bude moci s nimi brzy pářit. Lví samice se pokouší mít lvíčata ve stejné době, aby je mohla navzájem kojit.

Potrava a lov[editovat | editovat zdroj]

Lvi loví vetšinou středně velká zvířata jako např. antilopy, zebry, pakoně, ale občas si troufnou i na buvola. Loví většinou lví samice, samci se k lovu připojují spíše výjimečně. Jejich kořist je obvykle v rozmezí od 40 do 270 kg. Některé smečky namibijských lvů se specializují na žirafy.[6] U lvů panuje přísná hierarchie. První žerou samci, poté samice a nakonec mláďata. Pokud je smečka menší než 12 kusů tak hodují společně.[zdroj?]

Chov ZOO v ČR[editovat | editovat zdroj]

Lva jihokonžského momentálně (2019) chová Zoo Brno[7], do které se lvi navrátili opět po 14 letech, dále jej chová ZOO Zlín[8] a ZOO Ústí nad Labem.[9]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Lvice ve skupině bývají příbuzné, protože v ní zůstávají, zatímco mladí lvi smečku opustí a žijí samotářsky. Lev dokáže běžet rychlostí až 59 km/h. V lidské péči se dožívají až 30 let. I přestože na rozdíl od tygrů netráví dlouhý čas ve vodě, byly zaznamenány případy, že lev před nebezpečím pytláků/lovců přeplaval řeku.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Southern African lion na anglické Wikipedii.

  1. MAZÁK, Vratislav. Velké kočky a gepardi. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1980. S. 103. 
  2. SUNQUIST, Mel; SUNQUIST, Fiona. Wild Cats of the World. Chicago, London: Th University of Chicago Press, 2002. S. 300. 
  3. WOOD, G. L. The Guinness Book of Animal Facts and Feats. [s.l.]: Sterling Publishing, 1983. ISBN 978-0-85112-235-9. (anglicky) 
  4. Brakefield, T. Big Cats: Kingdom of Might. [s.l.]: Voyageur Press, 1993. Dostupné online. ISBN 978-0-89658-329-0. S. 44. (anglicky) 
  5. Desert lion conservation: History. www.desertlion.info [online]. [cit. 2017-10-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-22. 
  6. Mizející králové: Lvi pouště Namib / Universum: Wüstenkönige - Die Löwen der Namib (TV film) (2015). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  7. https://www.zoobrno.cz/zvirata-v-zoo/chovana-zvirata/savci/panthera-leo-bleyenberghi
  8. https://www.zoozlin.eu/lev-konzsky/
  9. https://www.zoousti.cz/zvirata-v-zoo/lexikon-zvirat/page/lev-konzsky
  10. https://www.databazeknih.cz/knihy/muj-zivot-se-lvy-40498

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]