Lev berberský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLev berberský
alternativní popis obrázku chybí
Exemplář lva berberského
v plzeňské ZOO
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďkočkovití (Felidae)
RodPanthera
Druhlev (Panthera leo)
Trinomické jméno
Panthera leo leo
(Linnaeus, 1758)
Areál rozšíření obou poddruhů lva
Areál rozšíření obou poddruhů lva
Areál rozšíření obou poddruhů lva
Synonyma
  • Panthera leo persica (Meyer, 1826)
  • Panthera leo senegalensis (Meyer, 1826)
  • Panthera leo kamptzi (Matschie, 1900)
  • Panthera leo azandica (Allen, 1924).
Sesterská skupina
lev kapský (Panthera leo melanochaita)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev berberský (Panthera leo leo)[1] je jedním ze dvou poddruhů lva (Panthera leo). Vyskytuje se v severní a střední Africe, v Indii a historicky také na Předním východě a v Evropě.

Tradičně bylo rozlišováno 11 poddruhů lva, rozsáhlá taxonomická revize z roku 2017 však prokázala existenci pouze dvou. Šest dřívějších poddruhů v jižní a východní Africe je dnes považováno za jediný se jménem lev kapský (Panthera leo melanochaita) a pět dřívějších poddruhů v severní a střední Africe a v Indii je dnes označováno jediným jménem lev berberský (Panthera leo leo).[2]

Pět dříve rozlišovaných poddruhů lva berberského bylo popsáno na základě drobných morfologických znaků, které se vyskytují u místních populací a nemají taxonomickou hodnotu.

Dříve rozlišované poddruhy[editovat | editovat zdroj]

Poslední fotografie lva berberského z přírody (pohoří Atlas, 1925).

Lev berberský v užším slova smyslu (Panthera leo leo sensu stricto)[editovat | editovat zdroj]

Tato populace přežívala ve volné přírodě dle některých studií až do poloviny šedesátých let dvacátého století.[3] Její příslušníci se vyznačují velkým vzrůstem a mohutnou hřívou. Všichni berberští lvi, kteří jsou dnes chováni v zajetí, jsou potomky lvů ze soukromé menažerie marockého krále a jsou prokřížení s jinými populacemi lva.

V ČR tyto lvy v současné době chová Zoo Olomouc, které se podařilo přivést na svět už dvacet mláďat, poslední se narodila 11. května 2018.[4] Celkem pět lvíčat se podařilo přivést na svět také v Zoo Plzeň.[5] mladá zvířata, u nichž je povolena reprodukce, má také Zoo Hodonín. Dále chov provozuje ZOO Dvůr Králové, kde se nachází automobilem přístupné lví safari,[3] a Zoologická zahrada Liberec. Na Slovensku je chován v Zoo Bojnice, zde byla odchována 2 mláďata. Dne 10. května 2019 se v ZOO Dvůr Králové narodila tři mláďata.

Lev senegalský (Panthera leo senegalensis)[editovat | editovat zdroj]

Tato populace má světlehnědé zbarvení, samci mají nevýraznou až žádnou hřívu, která nikdy nezasahuje na břicho. Původní areál výskytu, který zahrnoval západoafrické oblasti jižně od pouště Sahara a některé další území, se výrazně zmenšil.

Lev severokonžský (Panthera leo azandica)[editovat | editovat zdroj]

Příslušníci této populace z Konga jsou menší než jiní lvi a nevyvinula se u nich břišní hříva. Jako subspecii tyto lvy popsal Joel Asaph Allen roku 1924, holotypem se stala lebka a kůže označené jako AMNH M-52084.

Panthera leo kamptzi[editovat | editovat zdroj]

Lvi náležející k tomuto bývalému poddruhu obývají Kamerun a přilehlé oblasti.

Lev perský (Panthera leo persica)[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Lev perský.

Historické rozšíření této populace lva berberského se táhlo v pásu území od Turecka na západě až po střední Indii na východě. V současnosti žije v omezeném počtu 650 jedinců pouze v Indii ve státě Gudžarát.

Oproti jiným populacím dosahují tito lvi v průměru poněkud menšího vzrůstu a hříva samců bývá méně rozsáhlá. Na břiše mají podélný lalok volně visící kůže, jenž africkým lvům chybí. Z hlediska sociální organizace je hlavním rozdílem to, že jejich smečky nejsou tak početné a málokdy zahrnují i dospělé samce. Ti se ke lvicím připojují většinou jen v době páření nebo občas také při konzumaci větší kořisti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barbary lion na anglické Wikipedii.

  1. lev berberský Panthera leo leo (Linnaeus, 1758) [online]. BioLib [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
  2. https://repository.si.edu/bitstream/handle/10088/32616/A_revised_Felidae_Taxonomy_CatNews.pdf
  3. a b Examining the Extinction of the Barbary Lion and Its Implications for Felid Conservation [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné online. 
  4. POLÁČEK, Michal; KAMENSKÝ, Stanislav. Vypiplané lvíče zvládlo první veterinární prohlídku, daří se mu dobře. Fotografie Zoo Olomouc; Kraje | Zprávy. iDNES.cz [online]. MAFRA, a.s., 19. červen 2018 [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 
  5. VITINGER, Jan. V plzeňské zoo se narodila trojčata vzácného lva, mláďata dostala jména. Fotografie Ladislav Němec; Kraje | Zprávy. iDNES.cz [online]. MAFRA, a.s., 27. červen 2018 [cit. 2019-07-05]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MAZÁK, Vratislav. Zvířata celého světa 7 - Velké kočky a gepardi. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1980. 192 s. Kapitola Lev. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]