Květa Koníčková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Květa Koníčková
Základní informace
Narození10. června 1932
Mukačevo, ČSR
Úmrtí2. února 2017 (84 let)
Velké Březno, Česká republika
Žánryopera
Povolánízpěvačka, hudební pedagožka
Nástrojehlas
Hlasový oborsoprán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Květa Koníčková (10. června 1932 Mukačevo2. února 2017 Velké Březno) byla česká operní pěvkyně a hudební pedagožka.

Vzdělání a osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou poštovního úředníka a švadleny. V roce 1938 se rodina z Podkarpatské Rusi, kam se manželé Koníčkovi přestěhovali po 1. světové válce, vrátila do Česka a žila v Praze. V hlavním městě se Květa učila hře na housle a zpívala ve sboru. Po 2. světové válce pak s rodinou žila tři roky v Liberci, kde začala hrát také na piano a zapojila se do pěveckého sboru Ještěd. Od roku 1948 žila v Rumburku a vystudovala místní gymnázium, na lekce zpěvu chodila k Ruth Krawcec Rauppové do Varnsdorfu. V 50. letech studovala na Akademii múzických umění v Praze u profesorky Tomáškové, Luďka Mandause a Ferdinanda Pujmana a rozvíjela především svůj hlas a intonaci, ale soustředila se i na rozbor operního díla.

V roce 1976 se provdala za dirigenta a sbormistra Petra Jonáše, s nímž první rok manželství prožila v Istanbulu, kde měl manžel angažmá.

Po ukončení své kariéry dožila v domově pro seniory ve Velkém Březně.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení studia na AMU zpívala v Pěveckém sboru československého rozhlasu. V roce 1961 nastoupila do opery Městského divadla v Ústí nad Labem, kde debutovala v roli Zuzanky ve Figarově svatbě. Ve stálém angažmá zde byla celých 30 let a celkem se tu představila ve více než 85 rolích českého i světového repertoáru, z nichž většina byla hlavních. V letech 1959–1985 také hostovala v opeře Národního divadla v Praze, kde ztvárnila přes 10 rolí. Příležitostně působila i na řadě jiných scén, např. v Brně, Plzni, Olomouci a Liberci.

V rámci koncertní činnosti vystupovala také v zahraničí, mj. v Karl-Marx-Stadtu, Budyšíně, Lipsku, Drážďanech, Istanbulu a Kazani.

V letech 1987–1992 vyučovala zpěv na Konzervatoři v Teplicích a v letech 1992–2003 působila jako asistentka na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Stala se trojnásobnou držitelkou ceny Literárního fondu a dvojnásobnou držitelkou Krajské ceny za tvůrčí práci. Dále získala medaili Ministerstva kultury (1978) za interpretaci díla Leoše Janáčka a roku 1981 jí byl udělen titul zasloužilá umělkyně. Roku 1984 pak získala pamětní medaili Ministerstva kultury vydanou při příležitosti Roku české hudby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]