Krakonoš a lyžníci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krakonoš a lyžníci
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 73 minut
Žánr komedie
Režie Věra Plívová-Šimková
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Karel Heřmánek, Ondřej Havelka
Hudba Petr Hapka
Krakonoš a lyžníci na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krakonoš a lyžníci je československá rodinná komedie z roku 1980 režisérky Věry Plívové-Šimkové. Odehrává se v Krkonoších na počátku 20. století, kdy do Krkonoš poprvé přicházejí lyže (tenkrát nazývané ski).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v Krkonoších. Hlavní hrdinové Jeník a Matěj zde vypomáhájí ve sklářských hutích. Jednoho dne se setkávají s pašerákem (Karel Heřmánek), který je ale v jejich očích tím pravým Krakonošem. Pohybuje se na zvláštních prkýnkách – lyžích, které jsou zde do té doby neznámým pojmem. Kluci mu pomáhají prchnout před zákonem.

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Místa natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film se natáčel v Rokytnici nad Jizerou, zejména v její malebné části Rokytno. Odsud pochází záběry většiny lyžařských sjezdů a padání do sněhu i natáčení na hřebenech, stejně tak i některé chalupy. Například chalupy ukazované při koledě, nebo při návratu kluků domů z koledy, kde je možno si všimnout Lysé hory v pozadí (momentálně chata horské služby na Dvoračkách). Stejně tak například závěrečná slavnost se závodem a kapličkou. Během natáčení jednoho ze záběrů u této kapličky zemřel na třetí infarkt herec Václav Lohniský.

Dále se natáčelo v Pasekách nad Jizerou (budova školy a některé další exteriéry) a ve vsi Roprachtice (Trompetrova hospoda, kostel, Vichrovo kolářství a celkové pohledy na zasněženou vesnici).

Jednotlivá místa s fotografiemi lze najít například zde.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]