Přeskočit na obsah

Králíček obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKrálíček obecný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďpěnicovití (Regulidae)
Rodkrálíček (Regulus)
Binomické jméno
Regulus regulus
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Králíček obecný

Králíček obecný (Regulus regulus) je malý zpěvný pták z čeledi pěnicovití.

Popis

  • Délka těla: 9 cm
  • Rozpětí křídel: 13-15 cm
  • Hmotnost: 5 g

Králíček obecný je nejmenší evropský pták se zavalitým tělem, poměrně krátkým ocasem a tenkým, zašpičatělým zobákem. Dospělý jedinec má světle zelený hřbet, hlavu a ocas, černobílá křídla, bílé nebo nazelenalé břicho, černý zobák a velké oči a výrazný pruh na temeni lemovaný černým peřím. Samec má tento pruh oranžovožlutý, samice žlutý a méně výrazný. Mladí jedinci jsou podobní dospělcům, ale mají zcela zelenou hlavu bez výrazného zbarvení temene.

Na rozdíl od blízce příbuzného, podobného králíčka ohnivého postrádá šedočerné zbarvení hlavy a nápadný bílý pruh nad okem.

Rozšíření

Králíček obecný se poměrně hojně vyskytuje v téměř celé Evropě a Malé Asii. Izolované populace žijí také v severní Asii a Severní Americe. Současná evropská populace je početná - čítá zhruba 37 - 70 000 000 jedinců.[1] Na území České republiky se hojně vyskytuje a hnízdí až po nadmořskou výšku 1600 m. Na většině areálu svého rozšíření se zdržuje po celý rok, výjimku tvoří populace ze severních oblastí, které alespoň z části migrují na jih.

Přes léto se zdržuje v jehličnatých, především smrkových lesích, často se objevuje i v zahradách a městských parcích s dostatečným porostem jehličnatých dřevin. Především v zimním období jej můžeme vzácněji objevit i ve smíšených lesích.

Chování

Králíčka obecného můžeme díky jeho malé velikosti a ochrannému zbarvení spatřit jen ojediněle. Mnohem častěji jej můžeme zaslechnout. Nejčastěji slyšitelným hlasovým projevem bývá jemné „sí si si“. Podobně jako sýkory, ke kterým v zimě často připojuje, se pohybuje velice obratně a mrštně i na tenkých větvích stromů.

Živí se drobným hmyzem, jejich larvami a semeny jehličnatých dřevin.

Hnízdí od dubna do července. Staví si téměř uzavřené hnízdo se vstupním otvorem na vrcholu. Ročně mívá dvě snůšky po 8 až 10 bílých vejcích se světle hnědým skvrněním a o velikosti 13 × 10 mm. Inkubační doba vajec činí 14 - 17 dní. Mláďata opouštějí hnízdo ve 14. až 15. dni života.

Zdroje a reference

Logo Wikimedia Commons Galerie králíček obecný na Wikimedia CommonsV tomto článku byly použity překlady textů z článků Goldcrest na anglické Wikipedii a Mysikrólik na polské Wikipedii.

Šablona:Link FA Šablona:Link FA Šablona:Link GA