Kostel svatého Petra (Vídeň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Petra
Wien - Peterskirche (1).JPG
Místo
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební sloh barokní architektura
Výstavba 1701
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Kód památky 50534
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Petra (německy Peterskirche) je barokní římskokatolický farní kostel ve Vídni v Rakousku. V roce 1970 ho předal vídeňský arcibiskup Franz König prelatuře Opus Dei. Peterskirche stojí na náměstí Petersplatz v historickém jádru Vídně, na západ od morového sloupu. Z třídy Graben vede k jeho průčelí ulice Jungferngasse.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší církevní budova (z níž ovšem nic nezůstalo) pocházela z raného středověku a existují spekulace, že mohlo jít o nejstarší kostel ve Vídni, prý postavený na místě římského tábora.

Ten byl nahrazen románským kostelem s hlavní lodí a dvěma uličkami, podle legendy samotným Karlem Velikým kolem roku 800. První písemná zmínka o kostele nicméně pochází až z roku 1137.[1] Ke konci 12. století se kostel stal součástí Schottenstiftu (Skotského kláštera ve Vídni).

Středověký kostel měl tři oltáře, s apsidou na jihu místo normální východní orientace. Tato neobvyklá vlastnost vyvolala mnoho diskusí mezi odborníky a existuje podezření, že kostel byl upraven z dříve světské budovy. Byl obklopen obchody a v nedaleké budově sídlila Stadtguardia, předchůdce moderní policie. Starý kostel vyhořel v roce 1661 a byl poté opraven jen provizorně. Rozhodnutí postavit kostel nový bylo přijato po jeho předání Bratrstvu Nejsvětější Trojice, jehož členem byl i císař Leopold I. Císař složil slib, že kostel opraví poté, co v letech 1679-1680 Vídeň zasáhla morová rána.

Stavba nového barokního kostela byla zahájena kolem roku 1701 Gabrielem Montanim, kterého roku 1703 nahradil Johann Lukas von Hildebrandt. Návrh byl inspirován Vatikánskou bazilikou v Římě. V roce 1722 byla většina budovy dokončena a v roce 1733 byl Peterskirche konečně zasvěcen Nejsvětější Trojici. Nový kostel byl první kupolovitou stavbou barokní Vídně. Vzhledem k omezení dostupného prostoru byl postaven ve velmi kompaktní podobě s velkým vnitřním prostorem a bohatým interiérem se zlatým štukem.

Oválnou kupoli navrhl Matthias Steinl, který byl také zodpovědný za vnitřní výzdobu, v níž vynikají hlavy cherubínů. Fresky původně maloval slavný Ital Andrea Pozzo, jehož obrazy byly ovšem po jeho smrti odstraněny. V roce 1713 Johann Michael Rottmayr zahájil zcela novou výmalbu. Freska v kupoli představuje korunovaci Panny Marie. Na triumfálním oblouku je vidět erb císaře Leopolda I. V klenbách kolem kupole jsou vyobrazeny čtyři evangelisté a čtyři otcové církve, vymalovaní vídeňským umělcem J. G. Schmidtem. Stejný umělec také maloval oltář v postranní kapli sv. Michaela.

Barokní hlavní oltář vytvořili Antonio Galli Bibiena a jeho boloňská dílna (stavba) a Martino Altomonte (výzdoba). Oltář zachycuje Uzdravení chromého svatým Petrem a svatým Janem v Jeruzalémě. Stejný umělec také maloval oltář v postranní kapli Svaté rodiny. Malý obraz Neposkvrněného početí Panny Marie nad hlavním oltářem je dílem umělce 19. století Kupelwiesera. Svatyně v postranních kaplích Svaté rodiny a svatého Michala zobrazují mučedníky z římských katakomb.

Zlacená kazatelna je ozdobena sochou Matyáše Steinla (1726), na vrchlíku je znázorněna Nejsvětější Trojice. Naproti kazatelně je ve zlatě a stříbře vyobrazeno mučednictví sv. Jana Nepomuckého, vyřezávané Lorenzem Mattiellim. Na vrcholu je socha Matky Boží.

V letech 1998–2004 prošel kostel rekonstrukcí, která vrátila obrazům jejich původní bohaté zbarvení a jas.

Přímo naproti kostelu bydlel v letech 1870–1873 jako student, v rodině svého přítele, budoucí československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, což připomíná pamětní deska.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peterskirche, Vienna na anglické Wikipedii.

  1. Vídeň – kostel sv. Petra (Wien – Peterskirche). www.turistika.cz [online]. [cit. 2019-10-17]. Dostupné online. (česky) 
  2. Procházka po Vídni - kostely v centru rakouské metropole slovem i obrazem - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2019-10-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]