Kostel svatého Jana Nepomuckého (Mladá Boleslav)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jana Nepomuckého
v Mladé Boleslavi
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Mladé Boleslavi
Kostel sv. Jana Nepomuckého
v Mladé Boleslavi
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Okres Mladá Boleslav
Obec Mladá Boleslav
Lokalita Mladá Boleslav II
Souřadnice
Kostel svatého Jana Nepomuckého v Mladé Boleslavi
Kostel svatého Jana Nepomuckého
v Mladé Boleslavi
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát mladoboleslavský
Farnost arciděkanství Mladá Boleslav
Status filiální kostel
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Odkazy
Adresa Železná ul. (nám. Míru)
Mladá Boleslav II
Ulice Náměstí Míru
Oficiální web stránky farnosti
Kód památky 34657/2-1650 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Nepomuckého v Mladé Boleslavi je barokní sakrální stavbou v Mladé Boleslavi II. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní kostel byl vystavěn v polovině 14. století za branami města na Horním předměstí, později nazvaném Nové Město. Původně byl zasvěcen sv. Janu Křtitelovi. Tento původní kostel sloužil jako farní a obklopoval ho hřbitov. Duchovní správu vykonávali johanité, kteří zde měli i svou komendu, a to až začátku do husitských válek, kdy v roce 1421 komenda zanikla. Po skončení husitské revoluce se kostel již filiálním k mladoboleslavskému kostelu Kostel Nanebevzetí Panny Marie. V letech 1590-1623 sloužil kostel rozrůstající se německé luteránské obci. Po bitvě na Bílého Hoře se vrátil opět katolíkům. Za třicetileté války byl kostel poškozen a proto byl v roce 1727 zbarokizován a přestavěn do současné podoby. V letech 1787-1812 sloužil jako kostel pro místní vojenskou posádku, a poté byl v roce 1812 pro zchátralost uzavřen a vyklizen. Hlavní oltář byl přenesen do kostela sv. Havla a kostel se stal skladištěm pro potřeby města. Roku 1816 byly obnoveny bohoslužby a kostel získal nové zasvěcení sv. Janu Nepomuckému. V letech 1902-1904 byla provedena novobarokní úprava fasády s nikami do nichž byly umístěny původní barokní sochy sv. Josefa z roku 1791 a sv. Jana Nepomuckého z 18. století. V letech 1988-2002 proběhla generální rekonstrukce kostela.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel architektonicky tvoří obdélný sál se zaoblenými rohy, s užším obdélným, na hranách zaobleným presbytářem a západní hranolovou věží, která je dvoupatrová s cibulovitou střechou. Vnitřek kostela má valenou klenbu s lunetami.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní barokní oltář pochází z období kolem roku 1740 a byl přenesen ze zrušeného kláštera v Lysé nad Labem. Je rámový, s pozoruhodným retáblem, který je členěný karyatidami, navrchu má zlacené vázy a plastiky andělů. Na dvířkách tabernáklu je zobrazena Poslední večeře Páně. Na bočních brankách hlavního oltáře jsou další andělé a sochy starozákonních postav Mojžíše a Áróna. Nad retáblem v kartušovém rámu je obraz sv. Jana Nepomuckého s pohledem na Lysou nad Labem od Václava Vavřince Reinera z roku 1740. Barokní kazatelna pochází z období kolem roku 1740. Hodnotné obrazy sv. Petra a sv. Pavla pocházejí z 1. poloviny 18. století, obrazy sv. Františka Serafinského a neznámého světce v rokokových rámech jsou z 2. poloviny 18. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-08-22]. Identifikátor záznamu 146389 : Kostel sv. Jana Nepomuckého. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]