Kostel svatého Rocha (Paříž)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kostel Saint-Roch)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Rocha
Fasáda kostela
Fasáda kostela
Místo
Stát FrancieFrancie Francie
Region Île-de-France
Department Paříž
Obec Paříž
Souřadnice
Základní informace
Církev Římskokatolická církev
Diecéze Arcidiecéze pařížská
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1653-1722
Specifikace
Délka 126 m
Odkazy
Adresa 284, rue Saint-Honoré, 75001 Paris
Ulice rue Saint-Roch
Kód památky PA00085798
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Rocha (fr. Église Saint-Roch) je katolický farní kostel v 1. obvodu v Paříži, v ulici Rue Saint-Honoré postavený v letech 1653-1722.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1521 zde pařížský obchodník Jean Dinocheau postavil kapli věnovanou svaté Zuzaně. Tehdy se nacházela ještě na předměstí za pařížskými hradbami. V roce 1577 donátorův synovec Étienne Dinocheau přebudoval kapli na kostel, jehož patronem se stal svatý Roch. V roce 1629 se kostel stal farním a dne 23. března 1653 budoucí král Ludvík XIV. spolu se svou matkou Annou Rakouskou položil základní kámen přestavby kostela. Výstavba nové budovy trvala až do roku 1722 a podíleli se na ní postupně architekti Jacques Lemercier, Étienne-Louis Boullée, Jules Robert de Cotte, Jules Hardouin-Mansart, Pierre Bullet a Robert de Cotte. Kvůli nedostatku finančních prostředků byla stavba v roce 1660 na několik let zastavena a byly dokončeny pouze transept a loď. V roce 1690 byl dokončen chór a přestavba transeptu, ale byly zakryty pouze dočasnou dřevěnou střechou. V roce 1701 Jules Hardouin-Mansart začal se stavbou kaple zasvěcené Panně Marii, kterou po jeho smrti dokončil Pierre Bullet. Poté byly práce opět přerušeny. Stavba pokračovala v roce 1719 díky financím bankéře Johna Lawa, který financoval střechu a fasádu kostela. V letech 1728-1736 Robert de Cotte přistavěl věž vpravo od chóru.

V roce 1735 byla zničena fasáda věže. Robert de Cotte navrhl dvoupatrové průčelí, které ale pravděpodobně realizoval až jeho syn Jules-Robert v roce 1739. Spodní patro zdobí dórské sloupy, horní patro je zdobeno korintskými sloupy. V roce 1754 Louis-Etienne Boullée postavil kapli Kalvárie, která byla zásadním způsobem přestavěna v polovině 19. století.

V roce 1756 Jean-Baptiste Pierre namaloval obraz Nanebevzetí pro kupoli kaple Panny Marie. V roce 1758 byla postavena kazatelna, která však byla dvakrát upravena do odlišné podoby. Kaple Kalvárie byla přeměněna na kapli Katechismu v roce 1850 a zcela přestavěna. V roce 1879 byla stržena věž na pravé straně během výstavby Avenue de l'Opéra.

Během Velké francouzské revoluce byl kostel 27. října 1798 přeměněn na Chrám Rozumu.

Kostel je od roku 1914 chráněn jako historická památka.

Chór kostela

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Původní plány navrhl architekt Jacques Lemercier. Se svými 126 metry délky patří stavba k největším kostelům v Paříži. Stavba byla inspirována některými jezuitskými kostely, jejichž koncepce byla přizpůsobena katolické liturgii ve znění Tridentského koncilu. Tento architektonický model se ve Francii na počátku 17. století objevil v několika variantách a to zejména v Paříži jako bývalý kostel kláštera feuillantů (1600-1608), kostel kláštera bosých karmelitánů (1613-1620), původně jezuitský kostel svatého Pavla a svatého Ludvíka (1627-1641), jezuitský noviciát (1634) a kaple v Sorbonně (1634). Zvláštností kostela je neexistence zvonice, která byla zbořena v 19. století.

Kaple Kalvárie[editovat | editovat zdroj]

Kaple byla postavena v roce 1754 podle návrhu Étienna Maurice Falconeta v prostoru bývalého hřbitova severně od kostela. Její realizaci provedl architekt Étienne-Louise Boullée. Jeho práce však zanikla v roce 1850, kdy byla kaple rozšířena a nově vyzdobena na objednávku města Paříže. Dnes je kaple přístupná buď přes dveře z ulice Rue Saint-Roch nebo z ambitu z kaple Panny Marie.

Kaple Uctívání[editovat | editovat zdroj]

Kaple byla postavena v roce 1715 na náklady finančníka Johna Lawa. Nachází se na severojižní ose kostela jako rozšíření kaple Panny Marie ve formě její niky. Je osvětlena pouze dvěma okny.

Freska v kapli Panny Marie

Kaple Panny Marie[editovat | editovat zdroj]

Kaple prodlužuje chór směrem na sever. Stavbu navrhl Jules Hardouin-Mansart a byla postavena v roce 1709 z peněz získaných loterií. V kapli se mísí prvky baroka a klasicismu. Její kupole je pokryta freskou Nanebevzetí, kterou namaloval v letech 1749-1756 Jean-Baptiste Marie Pierre. V roce 1932 byla restaurována.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Autorem varhan z roku 1842 je Aristide Cavaillé-Coll. Společnost Les Heures Musicales de Saint-Roch pořádá pravidelně v kostele koncerty současných autorů.

Pohřbení v kostele[editovat | editovat zdroj]

Hrob kardinála Duboise

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Église Saint-Roch (Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]