Kalanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKalanka
alternativní popis obrázku chybí
Kalanka Spigelia marilandica
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď logániovité (Loganiaceae)
Rod kalanka (Spigelia)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalanka[1] (Spigelia) je rod rostlin z čeledi logániovité. Jsou to byliny a polokeře se vstřícnými nebo přeslenitými jednoduchými listy a nálevkovitými květy s dlouhou korunní trubkou. Rod zahrnuje asi 50 druhů a je rozšířen v Americe. Některé druhy jsou používány v medicíně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kalanky jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny či polokeře. Listy jsou vstřícné, na vrcholu lodyh často i přeslenité. Báze protistojných listů jsou spojené linií, pochvou nebo palisty. Květy jsou téměř nebo zcela přisedlé, uspořádané ve vrcholových vijanech (jednostranných vrcholících). Kalich je pětičetný, s cípy kratšími než kališní trubka. Koruna je obvykle nálevkovitá, pětičetná, s dlouhou trubkou. Tyčinek je 5 a většinou nevyčnívají z květů. Semeník obsahuje 2 komůrky s několika vajíčky. Čnělka je tenká, zakončená nitkovitou bliznou. Plodem je tobolka, otevírající se zprvu 4 chlopněmi a později pukající kolem dokola. Semena jsou kulovitá nebo vejcovitá.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod kalanka zahrnuje asi 50 druhů. Je rozšířen v Americe od jižních oblastí USA po Chile a severní Argentinu a na Karibských ostrovech.[2][3] Některé druhy byly introdukovány i do tropů Starého světa, např. Spigelia anthelmia do Afriky a Indonésie.[4]

Obsahové látky a jedovatost[editovat | editovat zdroj]

Druh Spigelia anthelmia obsahuje toxický alkaloid ryanodin (někdy uváděný jako spigelin) a kardiotonické alkaloidy, zejména spiganthin. Největší obsah účinných látek je v kořenech a slupce plodů.[5][4]

Kalanka Spigelia anthelmia

Význam[editovat | editovat zdroj]

Druh Spigelia anthelmia je používán k odčervování lidí i hospodářských zvířat. Druh je přirozeně rozšířený v Americe od Floridy po Bolívii.[6][5][4] Spigelia marylandica je používána zejména jako antipyretikum a kardiotonikum.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  2. a b BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VI). Missouri: Timber Press, 2001. ISBN 0-915279-81-9. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b c IWU, Maurice M. Handbook of African Medicinal Plants, Second Edition. [s.l.]: CRC Press, 2014. (anglicky) 
  5. a b DUKE, James A. et al. Duke's Handbook of Medicinal Plants of Latin America. London: CRC Press, 2009. ISBN 978-1-4200-4316-7. (anglicky) 
  6. GARGIULLO, Margaret B.; MAGNUSON, Barbara; KIMBALL, Larry. A field guide to plants of Costa Rica. [s.l.]: Oxford University Press, 2008. ISBN 978-0-19-518824-0. (anglicky) 
  7. DUKE, James A. et al. Handbook of medicinal herbs. Second edition. [s.l.]: CRC Press, 2002. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]