Kýchavice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kýchavice

alternativní popis obrázku chybí
Kýchavice bílá (Veratrum album)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: liliotvaré (Liliales)
Čeleď: kýchavicovité (Melanthiaceae)
Rod: kýchavice (Veratrum)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kýchavice (Veratrum) je rod jednoděložných rostlin z čeledi kýchavicovité (Melanthaiceae). Někteří autoři řadí rod kýchavice (Veratrum) do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mladý výhonek kýchavice bílé

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny s oddenky. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavními a někdy i samčími květy. Listy jsou nejsou nahloučeny jen na bázi, mnoho listů je i na poměrně robustní lodyze. Jsou jednoduché, přisedlé, střídavé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, většinou široce vejčité až eliptické či okrouhlé, žilnatina je souběžná, často žebrovitě vyniklá. Květy jsou oboupohlavné, dolní květy mohou být pouze samčí, jsou v bohatých květenstvích, zpravidla ve vrcholových složených hroznech nebo latách. V květenství jsou přítomny listeny. Květy jsou pravidelné, vytváří se češule srostlá s bází semeníku, okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), okvětní lístky jen na bázi srostlé, vytrvalé. Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech, jsou volné. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, synkarpní, semeník je svrchní až polospodní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o tobolku, většinou hluboce trojlaločnou. Semena jsou křídlatá.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 25-40 druhů, které jsou v Evropě, Asii a Severní Americe.

Výskyt v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR rostou 2-3 druhy, záleží na pojetí. Kýchavice bílá je celkem statná horská rostlina, v ČR můžeme vidět 2 poddruhy nebo druhy (záleží na pojetí). Kýchavice bílá Lobelova (Veratrum album subsp. lobelianum) roste celkem běžně hlavně v pohraničních pohořích, kýchavice bílá pravá (Veratrum album subsp. album) pouze v přírodní památce Hejdlovský potok a jeho okolí na území CHKO Blanský les, na Šumavě a v Novohradských horách. Kýchavice černá (Veratrum nigrum) je velmi vzácný a kriticky ohrožený druh (C1), v ČR má jen několik lokalit v teplých oblastech.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Květena ČR: 8. díl, Štěpánková Jitka (ed.) (2011), Academia, Praha
  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Odkazy[editovat | editovat zdroj]