Julius Schaub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julius Schaub
Hitler při podepisování Mnichovské dohody. Vzadu v pozadí stojí Hermann Göring, který rozmlouvá s Mussolinim. Vedle Hitlera stojí Schaub a muž opřený o stůl je Joachim von Ribbentrop
Hitler při podepisování Mnichovské dohody. Vzadu v pozadí stojí Hermann Göring, který rozmlouvá s Mussolinim. Vedle Hitlera stojí Schaub a muž opřený o stůl je Joachim von Ribbentrop
Narození20. srpna 1898
Mnichov
Úmrtí27. prosince 1967 (ve věku 69 let)
Mnichov
Místo pohřbeníOstfriedhof
Povolánípolitik, důstojník a farmaceut
Politická stranaNárodně socialistická německá dělnická strana
Funkcečlen Reichstagu Nacistického Německa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julius Schaub (20. srpna 1898, Mnichov, Německé císařství27. prosince 1967 Mnichov) byl dlouholetý pobočník Adolfa Hitlera a jeden ze zakladatelů Schutzstaffel (SS).

Život[editovat | editovat zdroj]

Julius Schaub navštěvoval základní školu, poté se vyučil drogistou. Pracoval také pro obchodní společnost jako lékárník. V roce 1917 byl odveden na vojnu. Po ošklivém pádu, kdy si poranil obě nohy, byl v roce 1918 propuštěn.

Dne 10. října 1920 se připojil k NSDAP (měl členské číslo 81). V roce 1923 se účastnil Pivního puče. Po jeho krachu utekl do Korutan, ale brzy byl zatčen a odsouzen na jeden rok a tři měsíce vězení. V roce 1925 byl spoluzakladatelem Schutzstaffelu (SS), kde měl členské číslo 7. Jeho prvními soudruhy v SS byli Emil Maurice, Ulrich Graf, Erhard Heiden, Julius Schreck a Christian Weber.

Téhož roku jmenoval Hitler Schauba jako svého osobního asistenta, a až do roku 1945 měli Hitler a Schaub k sobě blízko. Dobrý vztah se svým podřízeným projevil Hitler coby svědek na Schaubově svatbě.

Dne 23. dubna 1945, kdy Hitler věděl, že prohrál válku, poslal Schauba s říšskými dokumenty do Berghofu, kde je Schaub spálil.

Po německé kapitulaci 8. května 1945 byl Schaub zatčen a až do roku 1949 přežíval v různých internačních táborech. Jelikož americká armáda ani německé soudy neobjevily v letech 1933–1945 valné množství činností odpovídajících válečným zločinům, byl ve všech bodech obžaloby zproštěn viny.

Zbytek svého života strávil Schaub jako chemik v Mnichovské továrně.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Údaje použity z: ruská Wikipedie-Шауб, Юлиус/Награды

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julius Schaub na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]