Čestný prýmek starého bojovníka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čestný prýmek starého bojovníka
Držitel rytířského kříže Max Seela. Čestný prýmek starého bojovníka můžeme vidět na jeho pravém rameni.

Čestný prýmek starého bojovníka (německy:Ehrenwinkel der Alten Kämpfer) bylo politické vyznamenání nacistické strany (NSDAP) v Německu. Bylo zavedeno v únoru roku 1934 německým kancléřem Adolfem Hitlerem jako ocenění pro příslušníky nacistických paramilitárních organizací, jako je např. Schutzstaffel, Sturmabteilung atd.

Čestný prýmek celkově[editovat | editovat zdroj]

Čestný prýmek byl nošen všemi služebně staršími členy všech stranických organizací na pravé paži. U jednotek Sturmabteilung (SA) byl prýmek v říjnu roku 1934 vystřídán za Ehrenstreifen (Čestnou pásku), což stranickou příslušnost nositelů určovalo rozdílnou šířkou pásky.

Mimo to byl čestný prýmek udělován také bývalým důstojníkům policie a Wehrmachtu a také členům veteránské organizace Stahlhelm. Nejznámější čestný prýmek je dnes však u SS.

Čestný prýmek u SS[editovat | editovat zdroj]

Čestný prýmek SS byl zaveden 15. prosince roku 1934 a byl stříbrné barvy nošen na pravé ruce. Hodnost u SS neměla na získaní prýmku žádný vliv, čestný prýmek proto mohlo nosit jak mužstvo, tak i důstojníci. Pro jeho udělení musel mít držitel služební číslo SS nižší než 50 000 nebo mít stranické číslo NSDAP vstupu před 30. lednem roku 1933 a nebo mít stranické číslo nižší než je 300 000. Výjimečně mohl prýmek udělovat pouze říšský vůdce SS Heinrich Himmler.